حقوق همجنسگرایان در جهان

پیشگفتار: نگارنده، همجنسگرایی را در بهترین حالت، انحراف ناخواسته از خلقت و طبیعت می داند و بر این باور است که حقوق منحرفان از طبیعت، نباید به معنای یکسان بودن با دیگران انگاشته شود. در مثل، مناقشه نیست؛ اما یک فرد عقب مانده ی ذهنی هم حق حیات دارد و حقوقی هم دارد که خیلی از افراد عادی از آن بی بهره اند؛ اما بدترین کار این است که بگوییم عقب ماندگان ذهنی هم باید مانند همگان، حق رانندگی، سرپرستی از کودکان، نامزدی در انتخابات و… داشته باشند. با این توضیح، متن زیر را تقدیم می کنم:

تصویر 

پارلمان فرانسه، روز سه شنبه، سوم اردیبهشت 1392، پس از ماه ها بحث و درگیری، ازدواج همجنسگرایان در این کشور را تصویب کرد تا فرانسه چهاردهمین کشوری باشد که در آن همجنسبازان و همجنسگرایان می توانند به طور قانونی با یکدیگر ازدواج کنند.

به همین بهانه، خبرگزاری فرانسه فهرستی از وضعیت همجنسگرایان در برخی کشورهای جهان را منتشر کرده است که در زیر، ترجمه آن را مشاهده می کنید:

کشورهایی که در آنها ازدواج رسمی همجنسگرایان انجام می شود

          هلند: در یکم آوریل 2001، هلند نخستین کشور جهان بود که به همجنسگرایان حق ازدواج داد. این امر، شامل حقوق ناشی از ازدواج، از جمله پذیرش سرپرستی کودکان نیز می شود.

          بلژیک: حقوق همجنسگرایان در بلژیک با حقوق زوج های عادی، تقریبا برابر است. این کشور حق ازدواج همجنسگرایان را در سال 2003 و حق پذیرش سرپرستی کودک توسط زوج های همجنس را در سال 2006 تصویب کرد.

          اسپانیا: اسپانیایی ها در سال 2005، سومین کشور عضو اتحادیه اروپا بودند که حق ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت شناختند. زوج های همجنس اسپانیایی، چه رسما ازدواج کرده باشند و چه نکرده باشند، می توانند سرپرستی کودک را برعهده بگیرند.

          کانادا: این کشور رسما در ژوئیه 2005 ازدواج همجنسگرایان را آزاد کرد؛ هرچند ازدواج همجنسگرایان در بیشتر ایالت های کانادا پیش از این تاریخ، قانونی شده بود.

          آفریقای جنوبی: ازدواج همجنسگرایان و حق سرپرستی در نوامبر 2006 در آفریقای جنوبی آزاد شد. این کشور، نخستین کشور آفریقایی است که چنین قانونی را تصویب کرده است.

          نروژ: ازدواج رسمی همجنسبازان در سال 2009 در نروژ تصویب شد؛ هرچند همخانگی همجنسگرایان (بدون بهره مندی از برخی مزایای خانوادگی) به مدت 20 سال در نروژ قانونی بود.

          سوئد: سوئدی ها در ماه مه 2009 ازدواج به هر شیوه مذهبی یا مدرن و حقوقی را برای همجنسگرایان قانونی کردند.

          پرتغال: این کشور در سال 2010 ازدواج همجنسگرایان را آزاد اعلام کرد؛ هرچند همجنسگرایان پرتغالی حق سرپرستی کودک ندارند.

          ایسلند: قانون ازدواج همجنسگرایان در ژوئن 2010 در ایسلند تصویب شد و بلافاصله پس از تصویب، خانم یوهانا سیگورداردوتیر، نخست وزیر سابق و معروف این کشور با دوست دختر قدیمی اش ازدواج کرد! در ایسلند، زوج های همجنسگرا که دست کم به مدت پنج سال با هم زندگی کرده باشند، می توانند تقاضای سرپرستی کودک کنند.

          آرژانتین: همجنسبازان آرژانتینی از 14 ژوئیه 2010 به این سو می توانند ازدواج کنند و سرپرستی کودکان را بپذیرند. آرژانتین نخستین کشور آمریکای لاتین به شمار می رود که چنین قانونی را تصویب کرده است.

          دانمارک: دانمارک نخستین کشور جهان است که از سال 1989 همجنسگرایان به صورت قانونی می توانسته اند با یکدیگر همخانه شوند و از برخی حقوق همخانگی بهرمند گردند. این کشور در ژوئن 2012 ازدواج رسمی همجنسگرایان در کلیسای انجیلی لوتری (Evangelical Lutheran Church) را تصویب کرد.

          اوروگوئه: اروگوئه به عنوان دومین کشور آمریکای لاتین، در همین ماه گذشته خورشیدی ازدواج همجنسگرایان را تصویب کرد.

          زلاندنو (نیوزیلند): زلاندنو در 17 آوریل امسال (هفته گذشته) پس از یک دهه کارزار سیاسی و اجتماعی، ازدواج همجنسگرایان را تصویب کرد.

کشورهایی که ازدواج همجنسگرایان در بخش هایی از آن آزاد است

شهروندان ایالات متحده آمریکا، یکی از مذهبی ترین ملت های غرب هستند. از مجموع 50 ایالت در این کشور، ازدواج همجنسگرایان هنوز در 41 ایالت ممنوع است. باراک اوباما، رییس جمهور فعلی آمریکا و به طور کلی حزب دموکرات، از “حقوق همجنسگرایی” دفاع می کنند.

ازدواج همجنسگرایان در بخش هایی از کشورهای برزیل و مکزیک نیز آزاد است.

به زودی!

در انگلستان، با وجود مخالفت حزب محافظه کار (که نخست وزیر فعلی نیز در آن عضویت دارد)، ازدواج همجنسگرایان در فوریه سال جاری میلادی در مجلس عوام رای آورد. هنوز مجلس اعیان به این طرح رای نداده است.

حقوق همخانگی

در برخی کشورهای غربی، اگرچه همجنسبازان نمی توانند رسما ازدواج کنند، اما از حق ثبت قانونی همخانگی برخوردارند و زوج های همخانه، از برخی حقوق خانواده نیز بهره مند می شوند.

کشورهایی که چنین حقوقی به همجنسگرایان داده اند، عبارتند از: آلمان (2001)، فنلاند (2002)، جمهوری چک (2006)، سوییس (2007)، کلمبیا (2011)، ایرلند (2011).

 ** ** **

ضمن احترام به همه دیدگاه ها، گیل آمرد با مرور این خبر، به یاد آیه ای از قرآن کریم افتاد که در آن، با دردمندی بسیار، ویژگی اهل جهنم اینگونه توصیف شده است:

لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لاَّ يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ يَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ

دلهايى دارند كه با آن [حقايق را] دريافت نمى‏كنند و چشمانى دارند كه با آنها نمى‏بينند و گوشهايى دارند كه با آنها نمى‏شنوند آنان همانند چهارپايان بلكه گمراه‏ترند [آرى] آنها همان غافل‏ماندگانند

60 ديدگاه در “حقوق همجنسگرایان در جهان

 1. مرضی بنام همجنس گرائی

  عصر مدرنیزم به لحاظی عصر نھضت جھانی ھمجنسگرایان است و بدین لحاظ به مثابۀ رجعت

  جھانی قوم لوط می باشد و عصر لوطیزم یا لاطیزم است زیرا فرھنگ حاکم بر این جماعت ھمانا

  لوطی گری و لاطی است . و می دانیم که جماعت لاط و لوطی بیش از ھر امری معروف به لاابالیگری

  و عدم تعھد به امور اخلاقی و اجتماعی ھستند . و در عوض دعوی عشق و عاشقی و خدمت بی

  شائبه به دیگران را دارند البته خدمات فسق و فجوری و عشرتکده ای و میخانه ای و پا منقلی. و این

  نیز دیگر از نشانه ھای آخرالزمان و پایان تاریخ به عنوان عرصه انقراض نسل بشر می باشد . تکّبر و

  خود پرستی تا سر حد انکار ھر تعھدی حتّی در قبال نیاز جنسی و ازدواج منشأ اصلی بروز مرض یا

  عذابی بنام ھمجنسگرائی است که در مردان تحت عنوان عشق گرائی و تخدیر گرائی وگاه درویش

  گرائی و در زنان مدرن تحت عنوان فمینیزم خودنمائی می کند : مکتب اصالت مردانگی و نرینه گی و

  اصالت مادینه گی ! و این یک زندگی انگلی و کرم صفتی است چرا که انگل و کرم کدو بطور ژنتیکی در

  آن واحد در خودش حامل نرینه گی و مادینه گی است و لذا جانوری خود –گاه می باشد . ولی در

  انسان این مرض ژنتیکی نیست بلکه فرھنگی و اخلاقی می باشد و توجیه ژنتیکی و روانی این مرض

  یک فریب بزرگ می باشد . این مرض دشمن تعھد و وفا و مسئولیت است و لذا یکمرض کاملاً کافرانه

  و فاسقانه می باشد و مبتلایانش در جرگه معذبترین افراد بشری می باشند و جز با توبه از کفر و

  فساد اخلاقی علاجی ندارند .

  از کتاب ” دایره المعارف عرفانی ” استاد علی اکبر خانجانی جلد اول ص 170

 2. خانم همجنسگرای ایرانی منم یک همجنسگرای پسرهستم اماقصددارم تغییرکنم تااینکه بخام برای انجام این عمل زشت دنبال راهی بگردم شماخودمختارید ومن کمک تون میکنم.‌.‌‌شمااول به ترکیه پناهنده بشید وبعدازونجا به سازمانunبرید و بگید که یک همجنسگراهستید واگربه ایران برگردید جونتون درخطره ..‌فقط سعی نکنیددروغ بگید و حتما راستشوبگید چون اونا خیلی باهوشن حرفاتوبنویس مرورکن تا به سخت ترین سوالا جواب بدی مثلا اینکه چجوری فهمیدی یه همجنسگرایی چرا اومدی اینجاو… بعدش اگ قبول شدین شما کشوروانتخاب نمیکنید بلکه کشوراشماروانتخاب میکنن ک ب احتمال زیاد کانادا هستش والبته شماهم میتونید بگید ک‌کدوم کشورومیخاید ولی نظرنهایی دست اوناس همه کشورابرای یک همجنسگرا مناسبه منظورم اروپا وامریکا….شماخیلی راحت میتونیدبه ترکیه برید فقط بایدپاسپورت وبلیط و مدارک شخصی نیازی به ویزانیست…امیدوارم موفق باشید اما سعی کن همجنسگرایی روترک‌کنی حتی اگ شده بارفتن ب پزشک…امابازم میگم خودمختاری موفق باشی

 3. گیل آمرددرست میگه…شما هرکاری میتونید بکنید اما نبایدباکارتون مشکلی برای کسی پیش بیاد و البته نباید طرز فکردیگرانوبه تمسخربگیرید چون همرکس مثل شما عقایدی داره ک بهش پایبنده

 4. در سالهای اخیر به طور علمی ثابت شده که همجنس گرایی طبیعی است و به دنبال آن در کشورهای دنیا روشنفکران آن را تصویب و قانونی کردند حالا شما و امثال شما مذهبی های کند ذهن بیاین آیه و سوره ردیف کنید که گناهه و این افراد چهارپا هستن خودتونو خسته میکنید

  ===
  گیل آمرد:
  شما مختارید از امروز تا واپسین روز زندگی تان همجنسبازی کنید. ولی اخلاقا اجازه ندارید به دیگران ناسزا بگویید و آدم های مذهبی را به «کندذهن بودن» متهم کنید.

 5. Lanat be man agar gharar bashe be chizi ke nistam tazahor konam, man yek hamjens gara hastam, va baraye khodam arzesh ghaelam, omidvaram ruzi biyad ke mardome donya be in roshan fekri beresan ke ma betunim azadane ba eshghemun zendegi konim.

  ===
  گیل آمرد:
  من با اینکه با همجنسگرایی مخالفم و آن را اختلال در طبیعت موجودات زنده می دانم، اما با حق زندگی کردن دو همجنسگرا با هم مشکلی ندارم و برای همجنسگراها هم بعنوان بشر و شهروند، احترام قائلم.
  مشکلِ بنده و بسیاری دیگر از مخالفان همجنسگرایی از جایی آغاز می شود که همجنسگراها می گویند حق زندگی با همجنس کافی نیست و ما باید حق ازدواج قانونی و سرپرستی کودکان را هم داشته باشیم. این غلطه. افتضاحه. تا وقتی که دو همجنسگرا نتوانسته اند راهی برای تولید مثل بدون نیاز به جنس مخالف پیدا کنند، حق ندارند در مسیر انقراض نسل بشر قدم بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *