بهشت به روایت قرآن

پیشگفتار – برای اینکه توجه از متن به دیباچه منحرف نشود، پیشگفتار را حذف کردم! خوشحال می شوم اگر دوستان با راهنمایی هایشان مرا در تکمیل این نوشتار یاری کنند. 

1 – بهشت کجاست؟

به راستی، بهشت چگونه جایی است؟ انسان های نیکوکار قرار است برای همیشه در چه جهانی زندگی کنند؟

در قرآن، بهشت به صورت باغ هایی توصیف شده است که از زیر آن رودهایی روان است و در آن، همسرانی پاکیزه در انتظار نیکوکاران خواهند بود (آل عمران 15، نساء 57).

اما این مسلما همه ی ویژگی های بهشت نیست؛ چراکه هر فرد ثروتمندی در همین جهان می تواند باغ هایی با رودهای روان و همسر پاکیزه برای خود مهیا کند. به زبان دیگر، اگر هر آنچه در بهشت نصیب انسان ها می شود را محدود به باغ و نهر و همسر بدانیم، ثروتمندان می توانند در همین جهان، بهشت را برای خود بسازند!

از سوی دیگر، احتمالا «باغ» و «رودخانه» جنبه هایی از بهشت هستند که به ویژه برای ساکنان “عربستان خشک و بیابانی” جاذبه داشته اند؛ برای همین هم به این دو جنبه از بهشت بسیار تاکید شده است.

پس باید برای یافتن ویژگی های معنوی بهشت، به دنبال سرنخ هایی در قرآن بود. به نظرم رسید، برای این منظور، می توان از برخی نام هایی که قرآن برای اشاره به بهشت استفاده کرده است، سود جست:

مقامٍ امین (جایگاهی امن)؛ الدخان، 51

مقعدٍ صدق (جایگاه صدق)؛ القمر، 55

جنّاتِ النعیم (بوستان های پرنعمت)؛ مائده، 65، یونس، 9 و حج، 56

جَنّتُ الخُلد (بهشت جاویدان)؛ فرقان، 15

جنات العدن (بوستان های عدن؛ عدن = شادی و لذت)؛ رعد، 23

دارِ السلام (سرای صلح)؛ یونس، 25

پس بهشت جایی است که در آن:

1 – احساس امنیت و آسایش وجود دارد

2 – پر از راستی است و دروغ وجود ندارد

3 – پر از نعمت است و کمبود وجود ندارد

4 – همیشگی و جاویدان است

5 – پر از شادی است

6 – احساس صلح و آرامش وجود دارد

 

2 – شرط ورود به بهشت

قرآن در سوره ی بقره، دو شرط کلی برای ورود به بهشت می گذارد:

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَادُواْ وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِينَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿۶۲﴾

در حقيقت كسانى كه [به اسلام] ايمان آورده و كسانى كه يهودى شده‏اند و ترسايان و صابئان هر كس به خدا و روز بازپسين ايمان داشت و كار شايسته كرد پس اجرشان را پيش پروردگارشان خواهند داشت و نه بيمى بر آنان است و نه اندوهناك خواهند شد.

بنابراین، شرط ورود به بهشت این است:

1 – ایمان به خدا و معاد

2 – انجام کارهای شایسته

افزون بر این، حتی کسانی که به خدا و معاد هم ایمان ندارند، اگر در دنیا کار شایسته کنند، کارهایشان بی پاداش نخواهد بود (سوره زلزله):

يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتًا لِّيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ ﴿۶﴾

فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ ﴿۷﴾

وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ﴿۸﴾

آن روز، مردم {و نه فقط مومنان} به حال پراکنده برآیند تا نتیجه کارهایشان به آنان داده شود.

پس هرکه ذره ای نیکی کند، نتیجه اش را خواهد دید.

و هرکه ذره ای بدی کند، نتیجه اش را خواهد دید.

در آغاز سوره مومنون هم به چند ویژگی بهشتیان اشاره شده است.

به عبارت دیگر، خداوند به کسانی که کارهای پسندیده می کنند و از گناه می پرهیزند، وعده بهشت داده است. فهرستی از کارهای پسندیده و کارهای ناپسند به روایت قرآن در مجموعه ی «بهره ای از رمضان 1، 2، 3 و 4» نوشته شده است. این مجموعه در ماه رمضان امسال ادامه خواهد یافت و تکمیل خواهد شد.

اما نکته ی جالب این است که بنا به روایت قرآن، ورود به بهشت، مراحلی دارد که باید طی شود. به آیه های زیر دقت کنید (خیلی دقت کنید!):

سوره فجر، آیه 27 به بعد:

يَا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ﴿۲۷﴾

ارْجِعِي إِلَى رَبِّكِ رَاضِيَةً مَّرْضِيَّةً ﴿۲۸﴾

فَادْخُلِي فِي عِبَادِي ﴿۲۹﴾

وَادْخُلِي جَنَّتِي ﴿۳۰﴾

ای نفس مطمئن!

خشنود و خداپسند به سوی پروردگارت بازگرد. (راضی = کسی که رضایت دارد؛ مرضیه = کسی که از او خشنود هستند)

پس در میان بندگان من در آی.

و به بهشت وارد شو.

بنابراین، مسیر ورود به بهشت اینگونه است:

الف – باید مطمئن باشیم و شک نداشته باشیم. (اطمینان در عربی به معنای آرامش یافتن نیز هست)

ب – هم ما باید راضی و خشنود از این کار باشیم و هم پروردگار باید از ما راضی باشد.

پ – پس از ایمان و رضایت دوجانبه، تازه بنده ی خاص خداوند می شویم.

ت – مرحله ی آخر، ورود به بهشت است.

 

3 – آیا همسر و فرزند زمینی خویش را نیز در بهشت خواهیم داشت؟

آنچه این حقیر از مطالعه ی قرآن برداشت کرده ام این است که پاسخ به سوال بالا، بستگی به رفتار و منش همسر و فرزند دارد؛ یعنی اگر همسر و فرزند نیز بهشتی باشند، در بهشت با هم خواهند بود و اگر نباشند، آنکه بهشتی است، همسری خواهد داشت که به توصیف قرآن، «حوری درشت چشم» و «پاکیزه» است.

سوره ی رعد، آیه 23، در این باره صراحت دارد: «بهشت هاى عدن كه آنان با پدرانشان و همسرانشان و فرزندانشان كه درستكارند در آن داخل مى‏شوند و فرشتگان از هر درى بر آنان درمى‏آيند.»

سوره ی طور، آیه های 20 و 21 نیز درباره کسانی که بهشتی هستند، می گوید «…بر تخت هایی ردیف هم تکیه زده اند و حوران درشت چشم را همسر آنان گردانیده ایم. و کسانی که گرویده و فرزندانشان آنها را در ایمان پیروی کرده اند، فرزندانشان را به آنان ملحق خواهیم کرد و چیزی از کارشان را نمی کاهیم؛ هرکسی در گرو دستاورد خویش است.»

*** *** ***

پس نوشت (!): دوستی پیام داد و با اشاره به این پیوند نوشت: در اینجا گفته شده است که حتی کسی که مسلمان است، اما نماز نمی خواند هم به بهشت نمی رود؛ شما چطور می گویید نامسلمان نیکوکار به بهشت می رود.

پاسخ: اول از همه، اینکه “نامسلمان نیکوکار به بهشت خواهند رفت”، عرض بنده نیست؛ چیزی است که قرآن به صراحت گفته است و آیه هایش را هم در متن بالا نقل کرده ام. پس این نظر من نیست؛ امر قرآن است.

در پیوندی که داده شده، نوشته است که طبق روایت قرآن، در جهنم از جهنمیان می پرسند که چرا به اینجا آمدید؟ و آنان پاسخ می دهند زیرا ما نماز نمی خواندیم!!

از روی کنجکاوی، رفتم و سوره ی مدثر از آیه 43 به بعد را خواندم. جالب است؛ جهنمیان فهرستی از کارها را می گویند و نویسنده ی آن سایت، فقط نماز را از آن فهرست بیرون آورده است!! در این سوره (المدثر)، جهنمیان می گویند ما نیایش خدا را نمی کردیم، بی نوایان را غذا نمی دادیم، با هرزه ها آمد و شد داشتیم و خودمان هرزگی می کردیم، روز جزا را هم دروغ می شمردیم، تا آنکه عمرمان به سر آمد و ما را به دوزخ آوردند.

یکی از عادت های بد این است که ما تکه ای از یک سخن را از بقیه ی سخن جدا کنیم و از آن، به نفع اعتقاد خودمان استفاده کنیم. اگر غذا ندادن به بینوایان به تنهایی باعث می شود که کسی به جهنم برود، بقیه ی موارد هم چنین خواهند بود.

و اگر خدا می خواهد بیشتر بندگانش به بهشت بروند، ما در جایگاهی نیستیم که برای او تعیین تکلیف کنیم و درهای بهشت را به روی هرکه نمی پسندیم، ببندیم!

 


 

این مطلب در مذهبی ارسال شده است.

6 ديدگاه در “بهشت به روایت قرآن

  1. ایشالا خدا همه مونو هدایت کنه و اونا که گمراهن بیدار بشن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *