گلشیفته فراهانی و ملت ایران


Golshifteh 1

خوب، گلشیفته فراهانی را که همه می شناسید: بازیگر معروف سینمای ایران که چند سالی است به دلیل ممنوعیت کار در ایران به خارج رفته و بشدت با فرهنگ مملکت میزبان هماهنگ شده است.

از کارهای خانم فراهانی، یکی هم این است که تاکنون در دو نوبت اجازه داده تا دو مجله فرانسوی، عکس های نیمه برهنه و تمام برهنه ی او را منتشر کنند. این کارهایش البته سبب شده است که به یکی از بحث انگیزترین شخصیت های ایرانی در انجمن های اینترنتی و وایبری تبدیل شود که مخالفان و موافقانش تا حد ریختن خونِ یکدیگر، بر سر او دعوا و جدل می کنند.

اینکه چرا لخت شده، به خودش مربوط است؛ چون احتمالا تمایلی هم ندارد که بنده از ایران درباره ی این کارش نظر یا مشورت بدهم!

و اینکه آیا لخت شدنِ یک زنِ ایرانی مقابل دوربین کار خوبی است یا نه؛ به نظرم، حتما بد است.

دلیل 1: دیدگاه اسلام، آیین زرتشتی، مسیحیت و یهودیت، مخالف برهنگی است؛ چه برای زن و چه برای مرد.

دلیل 2: اگر کسی هیچ دینی را هم قبول نداشته باشد، دستکم باید بداند که فرهنگ و سنت ایرانیان از دیرباز، با برهنگی سازگار نبوده است.

اما در رویدادی تازه، متوجه شدم که “انجمن منتقدان مستقل” که هر سال زیباترین بازیگرانِ زن و خوشتیپ ترین بازیگران مردِ جهان را معرفی می کند، امسال در فهرست صدتایی اش، گلشیفته فراهانی را در رده ی ششم قرار داده است.

 Golshifteh

طبعا برخی موافق و برخی مخالف این نظر هستند. زیر فهرستِ تارنمای انجمن، این امکان داده شده است که مخاطبان نظر بدهند. مخاطبان نیز دیدگاه های متفاوتی مطرح کرده اند. اما در میان دیدگاه ها، نظر برخی ایرانیان برایم بسیار شگفت انگیز بود. این افراد، به زبان فارسی و با زشت ترین ناسزاها، از گلشیفته فراهانی انتقاد کرده اند که چرا عکس برهنه گرفته است. با عرض پوزش از مخاطبانِ گرامیِ گیل آمرد، یکی از این پیام های زشت را تنها برای نمونه می آورم… مشت نمونه ی خروار است:

all

با خود گفتم. خیلی خوب! گلشیفته هنجارشکنی کرده و عکس برهنه گرفته است. شما آقای بهنجار و فرهنگی و متعصب! چرا برای انتقاد از کارنابهنجار گلشیفته، عبارت هایی را به کار می بری که صد پله زشت تر و ناهنجارتر از کارِ اوست؟

12 ديدگاه در “گلشیفته فراهانی و ملت ایران

 1. بنده نظری ندارم
  در این مورد
  گفتم فقط یه کامنت بذارم همین طوری برای قشنگی !
  فقط به قول بابام میگم پسرم فحاشی نکن عفت کلام داشته باش!

  ===
  گیل آمرد:
  good

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *