چرا ژاپن جهان اول است و ایران جهان سوم؟

چرا ژاپن کشور جهان اول است و ایران جهان سوم؟

برای دانستن پاسخ، اول این خبر جالب را بخوانید:

شهر هوشمند

به دنبال سونامی شدید و حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما – داییچی، ژاپن توجه خود را روی منابع امن تر انرژی متمرکز کرده است. پیش از این خبرهایی درباره طرح “نخست وزیر” این کشور برای ایجاد سامانه ملی صفحه های خورشیدی منتشر شده بود. اما اکنون شرکت پاناسونیک و هشت شرکت دیگر، برنامه مستقل خود را آغاز کرده اند.

برنامه این است که بخشی از شهر فوجیساوا به یک شهرک هوشمند و پایدار با 1000 واحد ساختمانی تبدیل شود که در آن، بهینه سازی انرژی و هماهنگی با محیط زیست رعایت شده باشد. هر یک از این 9 شرکت در یک حوزه کاری تخصص دارد و قرار است هر کدام تامین بخش های مربوط به تخصص خود را برعهده بگیرند. این یک برنامه عظیم در بخش خصوصی به شمار می رود که نزدیک به 700 میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

پاناسونیک و فوجیساوا توافق کرده اند که شهرک جدید در زمین های متعلق به کارخانه سابق پاناسونیک در این شهر احداث شود. طبق برنامه قرار است بهره برداری از این شهرک در سال 2014 آغاز و تا 2018 به بیشینه ی ظرفیت خود برسد. سه اندیشه اصلی در طراحی این شهرک رعایت شده که عبارتند از: 1 – طراحی هماهنگ با محیط زیست؛ 2 – پیوستگی کامل اطلاعاتی و انرژی؛ 3 – نسل جدید زندگی شهری مطابق با معیارهای شهر هوشمند.

طراحی صفحه های خورشیدی هماهنگ با گل کاری های شهر، پیش بینی فضاهایی برای شارژ خودروهای برقی یا دوگانه سوز (برق و بنزین) و نیز تعبیه سامانه های ذخیره انرژی و لوازم خانگی کم مصرف برای هر واحد ساختمانی، چند نمونه از طرح های شهر جدید به شمار می رود که در این مرحله فاش شده است.

قرار است نور خورشید، باد، گرما و آب منابع تامین کننده انرژی شهر هوشمند ژاپن باشند. پاناسونیک و شرکت های همکارش امیدوارند که طرح آزمایشی شهرک فوجیساوا نتیجه بخش باشد و بتواند به عنوان الگوی شهرسازی برای آینده ژاپن مورد استفاده کشور قرار گیرد.

 

حالا به شرکت های ایرانی فکر کنید:

آزمایشگاه تست امنیت ایران خودرو

خودروی ایرانی می خرید (ایران خودرو) از همان درب کارخانه هفت هشت ده تا مشکل اساسی دارد که برای تعمیرشان باید هفت هشت ده بار سراغ نمایندگی ها بروید و در آخر به این نتیجه  برسید که اگر پول بدهید و بیرون یک تعمیرکار ماهر خودروی شما را معاینه کند، سنگین تر و سرافرازتر هستید. کفش ایرانی می خرید، استاندارد نیست، پاهایتان را زخم و زیلی می کند و تازه همین نعلین بی خاصیت هم پس از یکی دو ماه شکاف می خورد و از بین می رود. لامپ کم مصرف ایرانی می خرید، رویش نوشته طول عمر 5 برابر عمر لامپ های معمولی ولی نصف لامپ معمولی عمر می کند. شیر ایرانی می خرید مزه همه چیز می دهد جز شیر؛ یا آب قاطیش می کنند یا به گاوهای بدبخت هورمون می دهند که شیرشان دوبرابر شود… همین جور بگیر برو تا بالا… همه دنبال این هستند که هموطن ایرانی شان را بپیچانند و با میانبر و زرنگی و سمبل کردن و غیره پولی به دست آورند.

اصلا در مخیله ی شما می گنجد که یک روز چند تا شرکت ایرانی پیدا شوند و بگویند می خواهیم برای اینکه فرزندان مان در ایران فردا بهتر زندگی کنند فلان پروژه تحقیقی ملی را اجرا کنیم؟!!

شاید نمی توانند، شاید هفت شان به هشت شان گرو است و همین که سرپا هستند باید بروند و خدا را شکر کنند…نمی دانم ولی یک چیز را می دانم و به آن اعتقاد دارم: از زنده یاد دکتر محمود حسابی نقل است که در دانشگاه در پاسخ به دانشجویی که پرسیده بود “کشور جهان سوم یعنی چه؟” گفت “جهان سوم، کشوری است که برای پیشرفت خود باید منافع ملی کشور را نابود کنی و برای پیشرفت کشور، خودت را نابود کنی!”

نظرتان درباره این نوشته (بالا) چیست؟
 • Very Good 
 • Good 
 • Average 
 • Bad 
 • Very Bad 

20 ديدگاه در “چرا ژاپن جهان اول است و ایران جهان سوم؟

 1. سلام
  سخنگوی آمریکا میگفت از ایران باید ترسید چون پول داره و میتونه هر چیز جدیدی داشته باشه
  امروز اگر از اینجا برای کار به کشورهای اروپاه ی سفر کنید و بدونن از ایران برای کار اومدید شک نکنید به شما میخندند و شمارو از کشور بیرون میکنن.
  خب اینجا هم شرایط سخته مثلا ماشین 206قیمت32.3.4.5.6.7.8.9میلیونش معلوم نیست سال بعد قیمتش 2میلیون افزایش پیدا میکنه امنیتشم که خوب نیست قیمتشم برای خالی شدن جیب شماست.
  جوان ها هم الان همه وام میگیرن مجبورن اگه یجا کار میکنن تو سری هم خوردن سر بالا نیارن بدهکارن اخه.
  خیلی چیزها هست که بیخیال کشورایران قدرت بالای داره اما زندگیو باید برای مردمش سخت نکنه گناه مردم چیه که اینترنتو گرون بخرن با کیفیت پایین چون آمریکا بده ما که میدونیم روسیه هم بده اونم مثل عربستان یروز خودشو نشون میده بعد صحبتهای امام خمینی پخش میشه که روسیه بد بوده من نمیدونم این رفاقت سودش چیه اما اینو میدونم آمریکا میترسه اما به روس ها اعتمادی نیست خلاصه ی کاری هم بکنید مردم راحت زندگی بکنن ما هم فرزند همین خاکیم

 2. ما نه صنعت میخوایم نه تکنولوژی همين که مردم ایران آدم باشند کافیه. خداوند به مردم ایران عقل بده تا از اين وضعیت بیرون بیاد.

 3. در این خاک زرخیز ایران زمین نبودند جز مردمی پاک دین

  همه دینشان مردی و داد بود وز آن کشور آزاد و آباد بود

  چو مهر و وفا بود خود کیششان گنه بود آزار کس پیششان

  همه بنده ناب یزدان پاک همه دل پر از مهر این آب و خاک

  پدر در پدر آریایی نژاد ز پشت فریدون نیکو نهاد

  بزرگی به مردی و فرهنگ بود گدایی در این بوم و بر ننگ بود

  کجا رفت آن دانش و هوش ما که شد مهر میهن فراموش ما

  که انداخت آتش در این بوستان کز آن سوخت جان و دل دوستان

  چه کردیم کین گونه گشتیم خار؟ خرد را فکندیم این سان زکار

  نبود این چنین کشور و دین ما کجا رفت آیین دیرین ما؟

  به یزدان که این کشور آباد بود همه جای مردان آزاد بود

  در این کشور آزادگی ارز داشت کشاورز خود خانه و مرز داشت

  گرانمایه بود آنکه بودی دبیر گرامی بد آنکس که بودی دلیر

  نه دشمن دراین بوم و بر لانه داشت نه بیگانه جایی در این خانه داشت

  از آنروز دشمن بما چیره گشت که ما را روان و خرد تیره گشت

  از آنروز این خانه ویرانه شد که نان آورش مرد بیگانه شد

  چو ناکس به ده کدخدایی کند کشاورز باید گدایی کند

  به یزدان که گر ما خرد داشتیم کجا این سر انجام بد داشتیم

  بسوزد در آتش گرت جان و تن به از زندگی کردن و زیستن

  اگر مایه زندگی بندگی است دو صد بار مردن به از زندگی است

  بیا تا بکوشیم و جنگ آوریم برون سر از این بار ننگ آوریم

 4. ایران یکی ازکشور های قدرتمند است اگر بعضی ازمسعولان دولتی کمی وقتشان راصصرف کشورکنندامریکا که سعله تمامم کشورهای دنیاهم جمع بشن حریف ایران نمی شن همه پیشرفت هاهم به خاطر زحمت جناب خامنه ای است وسردارسلیمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *