ذهن تک سونگر

داشتم وبلاگ ها را جستجو می کردم که چشمم به یک «وب نوشت» بسیار کم نظیر در دنیای معاصر افتاد: محیطی برای کشف اشکال های موجود در ادیان دیگر! ای ول! شما هم احساس می کنید که وضع کشورمان و در یک نمای گسترده تر، وضع جهان بسیار بسامان است و ضروری است که دین و مذهب یکدیگر را نقد کنیم؛ نه؟

وبنوشت نخست: re/al/ch/ri/st/ia/n.blogfa.com  . به گیرنده های خود دست نزنید! خودم هر دو حرف درمیان، یک خط مورب گذاشتم که برای این وبلاگ کم نظیر در موتورهای جستجو امتیاز ایجاد نکرده باشم. خودتان خط های مورب را حذف کنید. وبلاگ «مسیحی واقعی» با لحنی تند کل دین مسیحیت (در قالب امروزی اش) را زیر سوال می برد. نویسنده با کنکاش در میان برگه های انجیل به دنبال اشکال یا موضوع غیرطبیعی می گردد تا نشان دهد مسیحیان برحق نیستند.

وبنوشت دوم: za/rt/os/ht/en/ik.blogfa.com  . با برداشتن خط های مورب به نشانی وبلاگ «زرتشت نیک» می رسید. همان نویسنده، اینجا آیین کهن ایران را زیر سوال می برد و اگر شما ادبیات ایشان در متن وبلاگ را با نام وبلاگ شان کنار هم قرار دهید، متوجه نوعی تمسخر نسبت به زرتشت هم می شوید.

می دانید یاد چه چیزی افتادم؟ یاد آن روی سکه! سایت هایی مثل «کافر»، «افشا»، و… که الان فیلتر هستند (فیلترشکن…!!). موضوع آن وبگاه ها زیرسوال بردن دین اسلام بود. در این مسیر، افشا و کافر از تمسخر پیامبر اسلام و امامان شیعه هم ابایی ندارند. 

حالا نظر من چیست؟ من فکر می کنم آدم هایی که به دنبال انتشار ابهام دینی و مچ گیری از دین های گوناگون هستند، انسان هایی «تک سو نگر» یا «تک بعدی» اند. اشتباه نکنید! «بعد تک» آنها دین خودشان نیست. بعد تک آنها این است که برای باورهایشان زندگی می کنند و نه برمبنای باورهایشان. شما وقتی برای چیزی زندگی کنید، حاضر نیستید حضور غیر از آن چیز را تحمل کنید. این آقایان (یا خانم ها!) حاضر نیستند بفهمند که دین از مقوله «باور قلبی» است و نه «فلسفه و منطق». شاید گاهی فلسفه و منطق بتواند پیچ دین را سفت تر کند، اما این تغییری در طبیعت ایمانی و قلبی دین ایجاد نمی کند.

«زندگی برای دین» (و نه در مسیر دین) این اشکال را هم ایجاد می کند که فرد به کل فراموش می کند خداوند انسان را با عمری بسیار کوتاه روی زمین قرار می دهد تا لابد یه کاری روی این زمین خراب شده انجام دهد و بعد به سفر آخرت رهسپار شود. اگرنه، می شد همه با هم در «آن دنیا» متولد شویم و همان جا بحث مذهبی راه بیاندازیم و هرکس اشتباه کرد با یک تاکسی دربست برود به دوزخ! این «ابهام انگیزان» راه حل پیشرفت و آبادانی ایران را هم در راستای همان «زندگی برای باورها» جستجو می کنند.  

نظر شما چیست؟

این مطلب در مذهبی ارسال شده است.

2 ديدگاه در “ذهن تک سونگر

  1. سلام
    دلیلت برای اینکه میگی دین از مقوله «باور قلبی» است و نه «فلسفه و منطق» چیه ؟
    نوشتی که شاید فلسفه و منطق بتون دین یک انسان رو تحکیم کنه
    به عکسش هم اعتقاد داری ؟
    یعنی قبول داری که اگه یک انسان مشکل منطقی با دینش پیدا کرد نسبت به دینش سست میشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *