تجربه های کوچک زندگی (19)

عینک طبی

برای خرید عینک طبی مناسب، به طور کلی باید به دو چیز خیلی توجه کنیم:

الف – قاب مناسب

ب – شیشه مناسب

عینک 1

قاب مناسب

“مناسب” واژه ای نسبی است و مفهوم قطعی ندارد. در اینجا، هزینه ای که شما می خواهید برای خرید عینک طبی بپردازید، در تعریف “مناسب” نقش اساسی دارد. شما می توانید هماهنگ با فورم صورت خود و پولی که دارید، قاب های فلزی یا کائوچویی انتخاب کنید. اما اگر چشمان شما آستیگمات است یا به هر دلیلی باید عینکتان را در بیشتر روز بر چشم داشته باشید، پیشنهاد می کنم حتما یک قاب سبک تهیه کنید؛ حتی اگر این کار شما را کمی به خرج بیاندازد. قاب اگر سبک نباشد، بر اثر استفاده‌ی دایم، صورت را بشدت آزار می دهد.

مواظب باشید عینک برای صورت شما کوچک نباشد؛ چون به مرور زمان شما را اذیت خواهد کرد. بویژه اگر قاب فلزی می خرید، جایی که عینک روی بینی قرار می گیرد را با حساسیت بررسی کنید. اگر بخشی از فلز به بینی شما برخورد می کند یا به هر دلیلی با این قسمت از عینک راحت نیستید، مطمئن باشید در درازمدت از خرید این قاب پشیمان خواهید شد.

قاب های عینک طبی معمولا از حدود 100.000 تومان هست تا بالای 600.000 تومان.

با حدود 300.000 یا 400.000 تومان هم می توانید قاب هایی بسیار خوب و باکیفیت بخرید.

شیشه مناسب

پیش از هر چیز، یادتان باشد که عدسی های خوب، شناسنامه دارند. یعنی روی یک کارت، نام کاربر عینک، نام تجاری عدسی و شماره چشم کاربر نوشته شده است. این کارت را حتما از عینک ساز بگیرید و نگه دارید. همین کارت، برای برخی عدسی ها، حکم گارانتی را هم دارد.

با این توضیح، یادتان باشد که حتما از عدسی های ضدپرتوی یو وی (anti-UV) استفاده کنید؛ خیلی از عدسی های ارزان، این ویژگی را ندارند. امروزه، تقریبا همه ی عدسی ها پادبازتاب (anti-reflex) هستند؛ با این حال، بد نیست به anti-reflex بودنش هم توجه کنید. بهتر است اگر از عینک زیاد استفاده می کنید، عدسی پلاستیکی بگیرید. عدسی های شیشه ای سنگین هستند. عیب عدسی های پلاستیکی این است که اگر چرب شود، پاک کردنش سخت تر از شیشه است. همچنین اگر عدسی های پلاستیکی ارزان قیمت بخرید، ممکن است پس از مدتی خش بیفتند.

عدسی خوب، آنقدر خوب تراش داده شده است که اگر ساعت ها هم عینک بزنید، چشم شما خسته نخواهد شد. همچنین عدسی های خوب، لایه های محافظِ ضدخش دارند و خاصیت ضدپرتوی UV در آنها قوی تر است.

اگر دنبال گرانترین عدسی های موجود در بازار ایران هستید، می توانید سراغ “زایس آلمان” بروید که ارزانترینش جفتی حدود 200.000 تومان است و گرانترینش که ضدضربه هم هست، حدود 700.000 تومان.

عدسی های Hoya ساخت ژاپن هم بهترین کیفیت را دارد و چون کمی از زایس آلمان ارزانتر است، فروش و محبوبیت بیشتری از رقیب آلمانی اش دارد. عدسی های Hoya ساخت ژاپن را می توانید از جفتی 160.000 تومان تا بالای 500.000 تومان بخرید.

اگر Hoya یا Zeiss بخرید، نیازی به وسواس های دیگر نخواهید داشت، چون این دو شرکت، روی همه ی عدسی هایشان بهترین نوع مواد ضد UN و لایه anti-reflex را دارند.

مارک دیگری که در ایران زیاد است، Maxxee است. این عدسی ها ساخت چین، اما تحت لیسانس Hoya هستند. بنابراین روی کارت شناسنامه عدسی، می نویسد Maxxee و زیرش با فونت کوچکتر می نویسد by Hoya

این عدسی ها هم طبق استانداردی که Hoya دارد، هم antireflex است و هم ضد UV. ولی خب احتمالا کیفیتش به پای هویا و زایس نمی رسد. این عدسی در مدل های 120.000 تومانی و 190.000 تومانی عرضه شده است.

عدسی های چینی دیگری هم در بازار هستند که با قیمت جفتی 50.000 تومان به فروش می رسند. طبعا هیچ چشم پزشکی استفاده از این عدسی ها را توصیه نمی کند؛ مگر آنکه واقعا از نظر مالی در تنگنا باشیم.

یک عینک ساز بتازگی می گفت عدسی های US Optics هم در بازار موجود است و پایه قیمتش از حدود 200.000 تومان است. اگر واقعا عدسی US Optics ساخت آمریکا در بازار ایران باشد، نباید شک کرد که جزو بهترین هاست.

با این توصیف، عدسی هایی که پیشنهاد می کنم تهیه کنید، در جدول زیر آمده است:

عالی Zeiss آلمان
عالی Hoya ژاپن
عالی US Optics آمریکا
خوب Asahi lite ژاپن
خوب Maxxee چین – تحت لیسانس هویا
خوب Avista کره جنوبی
خوب Essilor فرانسه

روش خواندن مشخصات عدسی

روی شناسنامه ای که می گیرید، افزون بر نام شما، شماره چشم هایتان هم نوشته شده است.

عددی که مقابل حروف CYL یا کلمه Cylinder نوشته شده، شماره آستیگمات شما است.

عددی که مقابل حروف SPH یا کلمه Sphere نوشته شده، شماره ی دوربین یا نزدیک بین شماست. اگر مقابل عددی که جلوی SPH مشخص شده، علامت منفی (-) باشد یعنی شما نزدیک بین هستید و برای دید دور خود به این شماره نیاز دارید و اگر همین عدد با علامت مثبت (+) باشد یعنی شما دوربین هستید و برای دید نزدیکِ خود به این شماره نیاز دارید.

البته علامت های پیرچشمی متفاوتند که فکر نمی کنم خوانندگان گیلامرد به پیرچشمی مبتلا باشند.

 

پی نوشت: شناسنامه ی لنز فراموش نشود!

این مطلب در علمی ارسال شده است.

4 ديدگاه در “تجربه های کوچک زندگی (19)

 1. سلام
  من برای دخترم که دوساله ست میخوام عینک بگیرم اما در مورد عدسی نمیدونم چی انتخاب کنم هر عینک فروشی یه چیز رو پیشنهاد میده به نظرتون بین اساهی
  مکسی کدوم بهتره چون تقریبا هر دو در یه رنج قیمت هستند نمره دخترمن منفی دو و نیم بدون استیگمات ست یا در این رنج حدود دویستتونن چه لنزی بهتره
  ممنونم

  گیل آمرد:
  سلام.
  دوستان من از عدسی مکس استفاده کردن و راضی بودن. مکس وابسته به هویای ژاپن هست. آساهی هم قطعا عدسی خوبی هست؛ چون ژاپنیه.

 2. سلام میخواستم بدونم شما میدونید قیمت عدسی مارک asahiبا فشردگی ۱.۶۷چقدر هست؟من به تازگی این عدسی رو گرفتم ولی متاسفانه اصلا تمیز نمیشه دویست هزارتومن برای این مارک پرداخت کردم ولی اصلا بدرد نمیخوره

  ===
  گیل آمرد:
  سلام.
  آساهی لایت از حدود 100 هزار تومن دارد تا 500 هزار تومان.
  من متخصص عینک سازی نیستم ولی با یک جستجوی ساده در اینترنت فهمیدم مدل 200 هزار تومانی اش، محصول ژاپن هست. پلاستیکی هست. لایه محافظ UV و آنتی رفلکس و لایه ضدخش هم دارد.
  اگر فروشنده ی شما منصف باشد و واقعا عدسی ساخت ژاپن به شما داده باشد، می توانید مطمئن باشید که جنس خوبی خریده اید.
  مشکل پاک نشدن، به جنس پلاستیک مربوطه. عدسی های شیشه ای را راحت می توانید پاک کنید. عدسی های پلاستیکی خیلی سبک هستند و چون خرد نمی شوند، امنیت بیشتری هم دارند. کلا پلاستیک بهتر از شیشه است. ولی اشکالشان این است که موقع پاک کردن، باید وقت بیشتری بگذارید و گاهی ناچارید از آب و صابون هم استفاده کنید. تازه پلاستیک های قدیم، زود خش دار می شدند ولی عدسی های پلاستیکی جدید به دلیل لایه ضدخش، دیرتر خشدار می شوند.

 3. من عینک نمیزنم ولی احتمالا به زودی باید بزنم چون خواندن برایم کمی سخت شده و چشمانم زود خسته میشوند.
  چند نکته برایم هنوز مبهم است و لطفا شما که تجربه دارید راهنمایی کنید:
  ۱. با این قیمتها که گفتید باید در انتخاب پزشک دقت مضاعف داشت یا خیر؟ چون همیشه نگران این هستم که اگر پزشک شماره چشمم را اشتباه بدست بیاورد باید هزینه این اشتباه را من با خرید عینک جدید بپردازم؟؟؟

  ۲. این عینک های طبی که دستفروشها به خصوص در خیابان ناصر خسرو با قیمتهای ناچیز میفروشند چطور ساخته شده اند؟ من دیدم که خریداران با توجه به نمره چشمشان چند تایی را امتحان میکنند و بعد از انتخاب فریم مناسب! میخرند گاهی که خیلی برایم سوال بود از برخی مشتریان سوال کردم خیلی راضی هم بودند!!! عدسی اینها را مگر از چی میسازند که هم طبی هست و هم راضی کننده و هم ارزان قیمت؟

  ===
  گیل آمرد:
  1 – تعیین نمره چشم کار زیاد پیچیده ای نیست. اگر به مراکز چشم پزشکی (مثلا بیمارستان یا درمانگاه نور) بروید، اول بخش بینایی سنجی، شماره چشم شما را تشخیص می دهد، بعد همراه پرونده می روید چشم پزشک که معاینه شوید.
  روش کارشان هم این است که دستگاه رایانه ای، به صورت خودکار شماره چشم شما را می دهد؛ بعد متخصص بینایی سنجی، با تعویض عدسی ها مقابل چشمان شما، مطمئن می شود که بهترین و دقیق ترین شماره را برایتان تجویز می کند.
  2 – درگذشته، شیشه های عینک را عینک سازان خودشان برش می دادند. الان شرکت های سازنده ی عدسی، شیشه های برش داده شده و آماده را با شماره های مختلف می دهند.
  کار دستفروش این است که کار همان بینایی سنج را می کند (تعویض عدسی ها…) منتها بدون دستگاه رایانه ای. طبعا کارش ممکن است اشتباه هم از آب در بیاید.
  فقط برای نمونه:
  الف – دستفروش شماره ی دقیق به شما نمی دهد، بلکه نزدیکترین شماره ای را که دارد و بیشتر از بقیه به درد چشمتان می خورد را می دهد.
  ب – خیلی از چشم هایی که نزدیک بین هستند (یعنی برای دید دور، به عینک نیاز دارند)، همزمان آستیگمات هم هستند. بنابراین، پزشک به شما عدسی تجویز می کند که همزمان ویژگی های دوربینی و آستیگماتی را با شماره های مشخص دارد.
  اما دستفروش: شما عینک دوربین می خرید و طبعا احساس می کنید که دور را بهتر می بینید، بی آنکه بدانید شماره ی آستیگمات شما چند است. این کار باعث افزایش شماره آستیگمات می شود.
  پ – چشم پزشک، سلامت چشم ها را هم به صورت پیش فرض بررسی می کند. این یکی برای میانسالان بالای 50 سال خیلی مهم است. چون بسیاری از بیماری های چشمی سالمندان اگر دیر تشخیص داده شود، خطرآفرین خواهد شد.

 4. سلام
  یادمه اولین باری که برای انتخاب و خرید عینک رفته بودم هیچ معیاری برای خرید عینک نداشتم جز اینکه بتونم اطرافمو خوب و واضح ببینم.بار اولی که عینک رو به چشمام زدم احساس میکردم دنیا رو جور دیگه ای میبینم .مثل بچه دبستانیا هر نوشته ای رو که میدیدم با هیجان میخوندمش.تا اینکه بعد از مدتی احساس کردم باهاش راحت نیستم .هم سنگین بود هم اینکه خوب روی صورتم نمی نشست.تا اینکه چند روز پیش به دلیل تغییر نمره چشمم مجبور شدم عینک جدید بخرم .این بار به تنهایی برای خرید عینک نرفتم و همسرم هم همراه من بود .کمک خیلی زیادی برای انتخاب صحیح و خوب به من کرد.فعلا که از انتخابم راضیم چون هم سبکه و هم روی صورت خوب میشینه.

  ===
  گیل آمرد:
  سلام.
  بله،
  انتخاب عینک، خیلی مهمتر و حساس تر از چیزی هست که بسیاری فکر میکنن.
  yes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *