مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی

حساسیت از زمانی آغاز شد که مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، بازیکنان تیم ملی ایران که برای باشگاه پانیونیوس یونان بازی می‌کنند، اعلام کردند حاضر نیستند برای بازی رفت در لیگ باشگاه‌های اروپا مقابل تیم مکابی اسرائیل، به سرزمین‌های اشغالی بروند.

این اقدام دو بازیکن ملی‌پوش ایران، قطعا برایشان پیامد‌هایی خواهد داشت، اما شجاعی و حاج‌صفی ترجیح دادند طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، از سفر به سرزمین‌های اشغالی خودداری کنند.

هرچند در بازی برگشتِ دو تیم که در خاک یونان برگزار می‌شد، تیم پانیونیوس به بازیکنان ایرانی‌اش هشدار داد که باید مقابل حریف به میدان بروند؛ به‌ویژه آنکه احتمال حذف تیم یونانی هم وجود داشت. (پیوند به منبع)

دو بازیکن ایرانی هم طبق قرارداد، در بازی برگشت به میدان رفتند.

بعد از این بازی، آدم‌هایی که شغلشان، نان خوردن به نرخ روز است، شروع کردند به داد و بیداد که شجاعی و حاج‌صفی با تیم رژیم کودک‌کش و جنایتکار بازی کرده‌اند.

از آنها، تعجب نکردم. بالاخره مرامِ اقلیتی از خبرنگاران در ایران (متاسفانه) این است که سیاه‌نمایی کنند و با فحاشی علیه این و آن بنویسند.

از آدمی مثل “امیررضا واعظی آشتیانی” مدیرعامل سابق استقلال، تعجب کردم که با بی‌ادبی گفته بود “اگر این دو نفر، فوتبالیست نمی‌شدند، معلوم نبود در ایران چه شغلی داشتند؟”

خب من روی این سوال فکر کردم و به نتیجه هم رسیدم. یک احتمال این است که “این دو نفر” هم مثل آقای واعظی آشتیبانی، عضو حزب موتلفه اسلامی می‌شدند و به شورای اسلامی شهر تهران می‌رفتند و بعد بدون داشتن ذره‌ای صلاحیت ورزشی، از حزب موتلفه به مدیرعاملی باشگاه استقلال و ریاست فدراسیون دوچرخه‌سواری ایران می‌رسیدند تا میلیارد میلیارد پول مدیریت کنند.

بگذریم.

اما سوال منطقی این است: آیا شجاعی و حاج‌صفی تخلفی کرده‌اند؟

من نکاتی را عرض می‌کنم و پاسخ را به عهدۀ خوانندگان می‌گذارم:

1: قوانین جمهوری اسلامی ایران، از اتباع ایران می‌خواهد که به سرزمین‌های اشغالی نروند؛ چون ایران کشور اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد. این قانون، روی گذرنامه‌های ایرانی هم قید شده است. شجاعی و حاج‌صفی نیز همین کار را کردند و با پذیرش جریمۀ باشگاه و برخلاف عرف ورزش حرفه‌ای، تیم خود را در سرزمین‌های اشغالی همراهی نکردند.

2: شجاعی و حاج‌صفی بازیکنان تیم ملی ایران هستند، برای شادی ایرانیان بازی می‌کنند، وقتی پیروز می‌شوند، زیر پرچم ایران جشن می‌گیرند… چه کسی گفته مسابقه دادن در دنیای ورزش‌های حرفه‌ای به معنای تایید دولت‌ها یا ملت‌ها است؟ مگر ورزشکاران آمریکا و روسیه که مقابل هم بازی می‌کنند، دارند حکومت‌ها یا ملت‌های تیم حریف را تایید می‌کنند؟ تازه به یاد داشته باشیم که شجاعی و حاج‌صفی با تیم ملی اسرائیل بازی نکرده‌اند، بلکه با یک باشگاه آنهم در کشور یونان بازی کرده‌اند. 

2: هیچ مقرراتی، نه در قانون اساسی و نه در قوانین موضوعه و مصوب مجلس شورای اسلامی، وجود  ندارد که رویارویی ورزشکارانِ ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی را منع کرده باشد. اگر این کار ممنوع است، مجلس موظف است تصویب کند یا حداقل وزارت ورزش باید رسما اعلام کند. اما اینکه نه قانون بگذاریم و نه رسما اعلام کنیم و همزمان، انتظار داشته باشیم که بازیکنان مطابق میل ما عمل کنند، اخلاقی نیست. وزارت ورزش می‌داند اگر رسما اعلام کند ورزشکاران ایرانی از بازی مقابل اتباع اسرائیل منع هستند، ورزش ایران در عرصه‌های بین‌المللی محروم خواهد شد. بنابراین، ترجیح می‌دهند ریاکاری کنند. یعنی هر بار، بازیکنان ایرانی، خودشان را به مریضی بزنند و خود را محروم کنند تا وزارت ورزش افتخارش را بکند. اگر بازی نکردن مقابل اتباع اسرائیل حق است، مرد باشیم و از حقیقت، مردانه دفاع کنیم. چرا بازیکنان ایرانی را سپر بلای خود می‌کنیم؟ 

يک ديدگاه در “مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی

  1. ببخشید اما من و شما می دانیم که اسرائیل علاوه با سابقه جنایتکارانه ، داشتن سلاح هسته ای به صورت غیر قانونی و هزار تا پلیدی دیگر در قوم گرایی و تفرقه سالهاست که فعالیت می کند. یک تیم درجه چندم یونانی ارزشش را داشت؟ یا یونان چه نقش مفیدی در احترام به حقوق ملت ایران انجام داده. تنها کشور اروپایی که بارها به علت یک ذره دلار نفتی در تقشه هایش خلیج ع ر ب ی زده همین کشوره. به نظرم این لقمه ای است که برای ما در این زمانه گرفتند. می توانستند با وجود جریمه یک جوری در این دام نیافتند. اما به نظر من گناه تماشگر نماهای تراکتور سازی تبریز که گندش را حتی به فرودگاه تبریز هم رساندند و مسئولین این تیم که هی می گویند اشکال نداره!! یک عده اند. به ما ربطی ندارند یا چرا فلان سایت به ما گفت شما محکوم نکردید. گناه نماینده ای که واژه ملت برای قوم به کار می بره یا میگه با قاشق مدفوع بخورید یا اون حرفهای شنیع می زنه یا این یکی که فالوورهایش فقط پان ترکند از این دو نفر بیشتر نباشه کمتر نیست . اگر بازی کردن با تیم صهیونیستی خارج مرزهای ایران به لحاظ اخلاقی درست نیست که من هم قبول دارم همکاری با پان ترکیسمی که محصول موساده و تکرار حرفهای اونها هم جرمه. اگر بایستی اینها محروم شوند بایستی تمامی این تماشگرنماها را هم دستگیر کنند و مانند این دو نفر محروم کنند اونی که در دانشگاه در حضور جناب پزشکیان الفبای پان ترکی استفاده کرده محروم کنند مبارزه با رژیم اشغال گر قدس در همه سطوح لازمه نه اینکه به دو بازیکن محدود بشه. اصلا چرا بایستی تیمی که لانه عوامل موساد در قالب تماشگرنما شده بودجه چند میلیاردی بگیره در حالی که اکثر تیمها با مشکلات مالی دست به گریبانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *