همه چیز درباره همه‌پرسی در اقلیم کردستان

جرج بوش و مسعود بارزانی

اقلیم کردستان عراق به صورت یکجانبه و برخلاف نظر پارلمان، دادگاه عالی و دولت عراق، اعلام کرده است که می‌خواهد در روز دوشنبه 25 سپتامبر 2017 استقلال این منطقه را به همه‌پرسی بگذارد.

اما این همه‌پرسی چگونه شکل گرفت و چرا مهم است؟

 

اهمیت همه‌پرسی در اقلیم کردستان

رفراندومی که مسعود بارزانی و دوستانش در اقلیم کردستان می‌خواهند برگزار کنند، به‌ویژه از آن نظر دارای اهمیت منطقه‌ای و راهبردی است که هدف نهایی‌اش نه فقط اقلیم کردستان عراق، بلکه فروپاشی ایران، ترکیه، سوریه و تشکیل سرزمین به اصطلاح کردستان بزرگ است.

طبیعی است که چهار کشور منطقه (ترکیه، عراق، سوریه و ایران) برای تمامیت ارضی و حفظ منافع ملت‌هایشان با این طرح مخالفت کرده‌اند و از هر ابزاری برای سرکوب جریان هوادارِ فروپاشی استفاده خواهند کرد.

 

ایده فروپاشی از کجا آغاز شد؟

کردهای سراسر منطقه خاورمیانه، از دیرباز، نیروهایی وفادار به کشورهایشان بوده‌اند. احزاب کرد در چارچوب قوانین ترکیه در آن کشور فعال هستند و کردزبانانِ ایران نیز در چارچوب قوانین ایران، به نمایندگی از شهرهای خود در مجلس شورای اسلامی حضور دارند. بسیاری از مقام‌های دولت ایران نیز از مناطق کردنشین هستند که شاید معروف‌ترین آنها در زمان حاضر، بیژن زنگنه، وزیر نفت باشد. وضعیت در سوریه نیز به همین منوال بوده است. تنها در عراق به دلیل سرکوب حقوق اقلیت‌ها در دوران صدام حسین، کردها همواره با حکومت صدام در نبرد بودند و در این راه همیشه به کمک‌های ایران اتکا می‌کردند.

ایدۀ فروپاشی کشورهای منطقه و تشکیل سرزمین‌های جدید، طرحی بود که در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پسر مطرح شد. به نظر می‌رسد این ایده را سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) همراه با طرح حمله به عراق به CIA تحمیل کرد؛ همان طرحی که افتضاح بزرگی برای بوش پسر به بار آورد و سبب شد بوش “جرج تنت”، رئیس مقتدر و باسابقه سازمان سیا را محترمانه اخراج و بازنشسته کند.

در زمانی که طرح CIA مطرح بود، دولت جرج بوش گمان می‌کرد با تضعیف قدرت‌های منطقه‌ای و تشکیل قدرت‌های وابسته به واشنگتن، با یک تیر، چند نشان خواهد زد:

الف تضعیف عراق، ترکیه و ایران به عنوان کشورهایی که هرکدام در برهه‌هایی از تاریخ معاصر، داعیه رهبری خاورمیانه را داشته‌اند و مقابل سیاست‌های غرب ایستاده‌اند.

ب تضعیف سوریه به عنوان عضوی از محور مبارزه با اسرائیل

ج تضعیف القاعده با جلوگیری از تشکیل هسته‌های این گروه در عراق

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به جلال طالبانی و مسعود بارزانی وعده استقلال از عراق داده بود و درست به همین دلیل، زمانی که پل برمر، فرماندار موقت عراق از آمریکا عازم بغداد شد، جلال طالبانی کسی بود که با اشتیاق به استقبالش رفت.

البته بعدها شرایط عراق عوض شد. دولت جدید آمریکا (باراک اوباما) تلویحا به اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که فروپاشی کشورهای منطقه از دستور کار واشنگتن خارج شده است. حتی دولت دونالد ترامپ نیز حداقل به صورت ظاهری و در بیانیه‌های رسمی با طرح فروپاشی منطقه و همه‌پرسی در اقلیم کردستان مخالفت کرده است.

از سوی دیگر، در این سال‌ها، مسعود بارزانی در رقابت‌های درونِ اقلیم، توانست همه رقیبان، از جمله حزب طالبانی را سرکوب کند و جایگاهش را به عنوان حاکم مادام‌العمر در کردستان عراق، تحکیم ببخشد. طبعا فساد ناشی از حکومت دیکتاتوری، باعث نارضایی شهروندان کرد شده است و پافشاری بر اجرای همه‌پرسی، کمترین نفعی که دارد، این است که به مسعود بارزانی نزد افکار عمومی اقلیم کردستان عراق، به عنوان فردی ملی‌گرا، آبرو و اعتبار می‌بخشد.

 

چه کسانی هوادار فروپاشی هستند؟

اسرائیل علنا و روسیه تلویحا از فروپاشی کشورهای منطقه و همه‌پرسی کردستان عراق حمایت کرده‌اند. اسرائیل به طور مشخص از فروپاشی ایران و سوریه خرسند خواهد شد و فروپاشی ترکیه با داشتن رجب طیب اردوغان که گاه و بیگاه برای کسب محبوبیت از فلسطینیان دفاع می‌کند هم برای تل آویو ناخوشایند نخواهد بود.

مقام‌های روس گاهی در قبال همه‌پرسی سکوت کرده‌اند و گاهی حتی بیانیه‌هایی داده‌اند که تلویحا به معنای تایید مسکو بوده است. روس‌ها احتمالا معتقدند تشکیل یک کشور فرضی (کردستان بزرگ) با حکومت و شهروندانی لائیک و سکولار، منافع ملی روسیه برای جلوگیری از تشکیل گروه‌های اسلامی را در خاورمیانه تامین خواهد کرد. مبارزه با گروه‌های دینی، همان سیاستی است که روس‌ها در آسیای میانه و قفقاز نیز با قدرت دنبال کرده‌اند. افزون بر این، مسکو یکی از سرمایه‌گذاران عمده در صنایع نفت اقلیم کردستان عراق است.

 

راهکار اسرائیل برای فروپاشی

اسرائیل از سال 2015 تا کنون تقریبا 77% از کل واردات نفت خود را از اقلیم کردستان عراق دریافت کرده است و یکی از مهمترین شریکان تجاری مسعود بارزانی به حساب می‌آید.

برنامه‌ای که موساد برای فروپاشی عراق و تشکیل سه کشورِ کرد، شیعی و سنی تهیه کرد، بر تقویت احساسات قومی و فرقه‌ای استوار بود. طالبانی و بارزانی ابتدا مطالباتی به ظاهر عادی و بی‌خطر را پشت شعارهای زیبا مطرح می‌کردند. ضرورت تشکیل فدرالیسم (نیمه‌خودمختاریِ ایالت‌ها)، ضرورت آموزش به زبان مادری در بخش‌های مختلفِ عراق و ضرورتِ داشتن نیروهای امنیتی محلی (پیشمرگه‌ها و…) از آن جمله بود.

در آن زمان، مقام‌های عراقی از این حقیقت تاریخی غافل بودند که فدرالیسم برای اتحادِ سرزمین‌هایی هست که به صورت تاریخی، یک کشور نبوده‌اند. فدرالیسم برای یک کشورِ یکپارچه و دارای تاریخ و شناسنامه کهن، قدم اول برای فروپاشی است.

عراقی‌ها توجه نداشتند که آموزشِ زبان مادری، با آموزش به زبان مادری فرق دارد. آموزشِ زبان مادری برای حفظ و پاسداشت زبان و فرهنگ‌ اقوام است. آموزش به زبان مادری (یعنی دروس در مدرسه و دانشگاه به زبان‌های محلی تدریس شود)، صرفا با این هدف است که نسل‌های آینده در هر منطقه، با هموطنان خود در مناطق دیگر بیگانه باشند و احساس همبستگی و یکی بودن نکنند.

واقعا دردآور است که نخبگان عراقی، در آن برهه مفاهیمی به این سادگی را درک نکردند و به هر آنچه سازمان‌های اطلاعاتی دیکته کرده بودند، تن در دادند.

18 ديدگاه در “همه چیز درباره همه‌پرسی در اقلیم کردستان

  1. کاربر کرد یکی از اصول بحث دو نفره یا دیالوگ و نه مونولوگ شما احترام به نظرات طرف مقابل و عدم توهین و دوری از تهمت و افترا و یا جمع بستن یک عده به کل مردم یک کشور یا شهر یا منطقه است اگر این وبلاگ را دنبال می کردی و مطالب خوب دوستمان جناب گیلامرد و نظرات افرادی چون من می دیدی که به خوبی از وابستگی پان ترکیسم به موساد و استفاده از آن جهت نفاق و تفرقه در کشورمان و منطقه آگاهیم.همان اسرائیلی که تمام قد پشت مسعود بارزانی و این به اصطلاح رفراندوم ایستاده و بارها مدارک مستندی از تلاش اسرائیل برای تجزیه ایران، ترکیه و عراق در نشریات بین المللی چاپ شده است. در مورد آلودگی و بحران آب هم گیلامرد عزیز هم و هم اکثر خوانندگان این تارنما نوشتند اما بحث این مطلب چیست؟ تحلیل گیلامرد از وقایع کردستان عراق . درسته؟ شما یا به آداب نقد آگاه نیستی یا مامورت کردند که فرا افکنی کنی و بعد هم با اتهام زنی و بی تربیتی به زنان ایرانی عمدا فضا به درگیری لفظی بکشانی کاری که دقیقا دوستان پان ترک شما به علت نقصان سواد در بحث در فضاهای اجتماعی مرتب تکرار می کنند. شما می خواهید من از کوره در بروم و از آمار دقیق روسپی خانه های اربیل و مالیاتی هم که به اقلیم می دهند! صحبت کنم. یا عین الفاظ زشت و با عرض معذرت وقیحانه شما را در مورد زنان دلاور کرد تکرار کنم و از این مازوخیست قوم گرایی آن روح شکست خورده در حال غرقی که نتوانسته در هیچ ملتی در خاورمیانه برای خود جایگاهی ایجاد کنه، ارضا کنم. اما شرمنده من به حساب اقلیتی مانند شما یا آن بانوان هرگز به خودم جسارت نمی دهم که به بانوان کرد که همخون تباری ، زبانی و فرهنگی ما هستند جسارت کنم و نه می توانم برای روح در عذاب شما کاری کنم. فقط از دوستم خواهش می کنم که امکان نظر دهی برای آدمهای بی تربیتی مثل شما را بندد . قطعا کسی که ناموس دارد و ذره ای از شرافت حالیش هست هرگز به زنان مشهدی، به زنان ایرانی به خانمهای هیچ کجای این کره خاکی توهین نمی کند. کسی که فکر می کند کار مام مسعود بارزانی اش!! به حق است خود را اینجور مفلوکانه به آب و آتش نمی زند و هرچیزی که بر ذهن نامبارکش وارد می شود را برای گل آلود کردن بحث بر صفحه نمایش نمی نویسد. قطعا حامیان این رفراندوم خودشان از نامشروعیت این امر آگاهند که عوامل خود را اینجور با ادبیاتی سخیف برای دفاع می فرستند.

  2. واقعیتی که ماهرروز شاهدش هستیم افزایش روزانه ریش درازها در کردستان است حالا شما نمیبینید یا با گزارش بی بی سی بعد از ده سال فهمیده اید کار انگلیسه این دیگه مشکل شماست که نمیخاید با واقعیت کنار بیاید وقتی واقعیت به نفعتون نباشه. درضمن کمک ایران به تروریستهای طالبان هم عیانه و همچنین پناه دادن دارودسته ملاکریکار تروریست که در حلبچه حکومت اسلامی داشت و بعد بمبارانهای ۲۰۰۳ امریکا به ایران گریخت.
    واقعیتو گفتم توهینی نکردم. در مشهد صیغه به عربهای عراقی منظورمه و در کردستان صیغه سازماندهی شده نداریم البته تنفروشی هست متاسفانه مثل همه جا و درکمال تاسف بیشتر تنفروشهای کردستان عراق مثل دبی ایرانیا هستند که بخاطر فقر اومدن اونجا.
    زنای ایزدی به اسارت گرفته شدند و فرماندهان پیشمرگ که فرار کرده بودند در دادگاه نظامی اربیل محاکمه و اعدام شدند.
    من هنوز سر حرفم هستم ولی متاسفانه شما هنوز نمیتونید خطرات کم ابی و پانترکیسم برای تجزیه ایران بدونید چقد خطرناکه. کردهای عراق برای شما اصلا خطر نیستن خطر اصلی در باکوست که راحت به رسمیتش شناختید و الان میخاید کردها رو تحریم کنید. تناقض تجالبیه

  3. جناب کاربر کرد ، صرف حرفهای بی بی سی که نشد سند عین همین اتهامات در مورد همکاریهای اولیه بین داعش و جناب بارزانی هم هست اتفاقا خود بی بی سی هم اولین بار این شایعه را نشر داد. بایستی به شایعات توجه کنیم یا به عقل خود رجوع کنیم؟ داعش برای کل جهان اسلام خطرناکه چه ما و چه شما و چه حتی حکام جوان و ماجراجوی سعودی. اما فرمودید فحشها و نظرات لطفا به من پاسخ دهید چه کسانی شروع کردند؟ ما یا یک بانوی پیشمرگه کرد که در جوانی آلزایمر گرفته!! و یادش رفته که ما در کنارشان بودیم و میگه بعد از کوبانی نوبت ایرانه! یعنی چی این حرف؟ چرا به گروهکهای مسلح تجزیه طلب کرد در اربیل پناه می دهند؟ اما بگذارید از کلام جناب روحانی استفاده کنم کلیت ملت ایران طرفدار مظلومه. ما ۲۵ قرن پیش از حقوق یهودی ها و دیگر افراد در بند در همین عراق امروزی دفاع کردیم امروز هم از حقوق مسلمانان روهینگا ، یمن ، سوریه ، عراق و فلسطین برابر ظلم دفاع می کنیم. مطمئنا اگر جناب بارزانی می خواستند می توانستند از برگ برنده محبوبیت کردهای عراق در میان مردم و سیاسیون و نفرت مشترک علیه پان ترکیسم و پان عربیسم کمال استفاده را ببرند اما خودشان اذعان دارند که حمله داعش و موقعیت متزلل فعلی دولت مرکزی یک شرایط خاص و ویژه برای ایشان ایجاد کرده باقی حرفهای ایشان توجیه برادر من. اما شما این وسط توهینی هم به دختران ما در مشهد نمودید. اولا به فرض و یا اصلا یقین اقلیتی از زوار عراقی و یک عده خانم که شما قطعا نمی دانید مشهدی اند یا ماله هرجای دیگر یا حتی خارج ایران دلیل بر جمع بستن توهین آمیز شما نیست. سعی می کنم ادبم را حفظ کنم و به شما حرفی مشابه نزنم چون آنچه بر سر زنان ایزدی و یا دیگر بانوان کرد آمد خنجری بر تن من ، آدمین این سایت و خیلی های دیگر از ایران بود چه باور کنید یا نه شما همخون ما هستید. اما چقدر زشت می شد عین شما از این اتفاق شوم و یا چهارتا مکان خاص برای توریستها در اربیل مثلا پشت خیابان ۲۴ ساعه بیدار ارامنه ما هم جمع ببندیم! بدبختی دوست من اینه که نه فقط شما بلکه بسیاری از دوستان هویت خواه هنوز یاد نگرفتند بدون توهین جمعی حرفشان بزنند و همه هم مثل ما صبور نیستند بله قاطی تجزیه طلبی یا به قول شما استقلال خواهی اقلیم عده ای از شماها حالا با هر نیتی در مورد تمامیت ملی کشور ما حرف زدند شک نکنید هر جای دیگر دنیا هم اینجوری در مورد کشوری حرف زده بشه بلاخره عده ای هم از کوره در رفته و فحش و ناسزاها رد و بدل میشه. اما من جای شما باشم آرزو می کنم تمامیت تاریخی و کهن ایران حفظ بشه. چرا؟ چون ما تنها نیرویی هستیم که بعد از نابودی لیبی، نا امنی در افغانستان و پاکستان و عراق و سوریه نقطه امید کل خاورمیانه برای بازگشت به صلح هستیم ما نابود شویم یعنی افزایش هزار باره بدبختی برای ملل دیگر. که اقلیم کردستان هم از این قاعده جدا نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *