باغ‌های دره پونک

تپه‌های تازه گل‌کاری‌شده بوستان نهج‌البلاغه

دره پونک در تهران، مسیری شمال به جنوب است که رودخانه‌ای کوچک هم از آن می‌گذرد. در گذشته، بیشتر باغ‌های میوه در غرب تهران، در دو منطقه بزرگ پونک و باغ‌فیض بودند. هنوز هم بقایای برخی باغ‌های قدیمی در باغ‌فیض هست که شهرداری تهران هنوز مجوز تخریب و احداث مجتمع مسکونی به آنها نداده است.

از حدود 10 سال پیش، شهرداری تهران بخش‌هایی از این دره را که این اواخر به پاتوق خلافکاران تبدیل شده بود، به تصرف خود درآورد و به بوستانی عمومی برای شهروندان تبدیل کرد؛ بوستانی که به نام نهج‌البلاغه نام‌گذاری شد.

این روزها، شهرداری تهران سرگرم خرید باغ‌های بالای دره است و قرار است بوستان تا بزرگراه نیایش گسترش یابد. امروز از روی کنجکاوی به باغ‌های به‌جا مانده در شمال بوستان سری زدیم. در برخی مناطق، درختان مانند جنگل انبوه رشد کرده‌اند و در بعضی جاها، باغ‌های بزرگ انار دیده می‌شود (هیچ وقت فکر نمی‌کردم این همه درخت انار در تهران باشد).

به طور جدی پیشنهاد می‌کنم شهرداری تهران بعضی از این باغ‌ها را به همین شکل کنونی خود و به عنوان بخشی از بوستان حفظ کند. تا امروز، 55 هکتار از تپه‌های دره پونک، حدفاصل بزرگراه حکیم تا بزرگراه همت و 35 هکتار از همت تا منطقه‌ای هم‌راستای میدان پونک گل‌کاری و درخت‌کاری شده و امسال هم چند هکتار بالاتر از خط هم‌راستای میدان پونک به عنوان فاز سوم بوستان تکمیل شده است. قرار است فاز سوم، 25 هکتار باشد؛ یعنی کل بوستان، 115 هکتار خواهد بود. به نظرم نه تنها اشکالی ندارد از این 115 هکتار، مثلا 15 هکتار دست‌نخورده و بدون طراحی باقی‌ بماند؛ بلکه این کار، به معنای حفظ بخشی از تاریخچه منطقه خواهد بود و به جذب گردشگر هم کمک خواهد کرد.

بخشی که هنوز پارک نشده است باغ‌هایی با درختان انبوه

نوشتار مرتبط در گیلامرد: دره فرحزاد

 

2 ديدگاه در “باغ‌های دره پونک

  1. سلام واقعا زیبا وو خیره کننده بود … هیچ موقع حرفی از چنین مکانی نشنیده بودم1ااااافرین به تهران good heart

    گیل آمرد:
    سلام.
    ممنون.
    نشانی وبلاگ را ظاهرا اشتباه نوشته اید.

  2. مطلب خوب و ارزنده ای بود و ای کاش در همه شهرهای ایران عزیز این تلاش قدرت گیرد. پیشنهاد می کنم مطلب خوبتان را به انضمام چند عکس دیگر از باغات زیبای پونک را به شهرداری محترم منطقه 5 برسانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *