رادیوفردا و معمای مخاطبان

برخی رسانه‌های خارجی، شناسنامه دارند و مشخص است که مدیریت و راهبرد آنها چیست. برای مثال، بی بی سی و رادیوفردا رسانه‌هایی هستند که بودجه‌هایشان را از دولت انگلیس و کنگره آمریکا می‌گیرند و موظفند سیاست‌های لندن و واشنگتن را برای افکار عمومی تبیین کنند.

البته هیچ اشکالی هم ندارد. ایران و اغلب کشورهای جهان نیز شبکه‌های بین‌المللی به زبان‌های مختلف دارند.

اما این وسط، آدم‌هایی هستند که هویت مشخصی ندارند و با نام‌های مستعار، به عنوان مخاطبانِ این رسانه‌ها پیام می‌گذارند.

رادیوفردا معمولا ملاحظه‌ای در انتشار دیدگاه مخاطبانش ندارد و دیدگاه‌ها را غلط یا درست منتشر می‌کند. طبعا چون مواضع رادیوفردا، بیان‌کننده سیاست‌های آمریکا و غرب است، کسانی که از این سیاست‌ها راضی نیستند، مخاطبان پروپاقرص رادیوفردا نمی‌شوند و برایش پیام هم نمی‌گذارند. بنابراین، معمولا برآیندِ دیدگاه مخاطبان رادیوفردا این بوده است که مقام‌های غربی راست می‌گویند و حق با ایران نیست.

اما به‌تازگی رادیوفردا خبری را به نقل از امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، منتشر کرد که در آن، مکرون با اشاره غیرمستقیم به عربستان، از قدرت‌های منطقه خواسته بود در امور لبنان دخالت نکنند.

یکی دو روز بعد هم رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، مستقیما از ریاض خواست که در منطقه و در ارتباط با همسایگانش «سنجیده‌تر عمل کند.»

جالب بود؛ چون این بار و در هر دو خبر، برآیند دیدگاه مخاطبان رادیوفردا این شد که مقام‌های غربی غلط می‌کنند و حق با عربستان است.

تا پیش از انتشار این دو خبر، خیال می‌کردم پیام‌گذارانِ رادیوفردا، ایرانیانِ مخالف حکومت هستند که چون علیه دولت ایران «شرطی شده‌اند»، هر مقام خارجی که علیه ایران سخن بگوید، از او پشتیبانی می‌کنند. با انتشار دو خبر بالا، به‌شدت دچار تردید شدم و این سوال برایم مطرح شده است که آیا (دست‌کم بعضی از) پیام‌گذاران، اصولا ایرانی هستند یا فقط زبان فارسی بلدند؟ چون چطور ممکن است یک ایرانی بگوید ایران و غرب و شرق و تمام دنیا اشتباه می‌کنند و فقط عربستان سعودی راست می‌گوید؟؟!!

 

7 ديدگاه در “رادیوفردا و معمای مخاطبان

 1. دوست عزیز حتما در جریان هستید مدتی است که سرطان قوم گرایی با نا امیدی از مردم غیور آذربایجان سعی کرده در گیلان و مازندران و لرستان تحت عنوان حراست از فرهنگ قومی و زبانی به قوم ما اطبا متاستاز دهد. بنده با این جوانکها که تعدادشان به حمدلله خیلی کمتر از آن هزار تا تماشگرنمای فوتباله توی این سالها بحثها کردم. 90 درصدشان از جوانی ، کم اطلاعی و دردهایی که بین همه ما مشترکه اشتباه کردند وسط فرهنگ آوردند که بیشترشان با شجاعت این را بعدها اعتراف کردند و حتی بابت بی احترامی های گذشته اشان عذرخواهی نمودند اما یک عده اجیر شده اند و ظاهرا متنبه نمی شوند یکی اشان این به اصطلاح خانمی است در فضای اینستا با آیدی ویشار کاسپی که اهل مازندران هستند. من تعجب می کنم از دوستان بالا که یک چند نفری که هپی خواندند را در زمانی اندک با هوشیاری می گیرند بعد خیلی راحت می گذارند این عده در فضای مجازی ایجاد آشوب کنند. این خانم روی صورتش را با ماسک سبزی پوشانده که به راحتی پاک میشه یک چند تا گل پسر و گل دختر دیگر هم هستند که علاوه بر در و گوهری که از دهان مبارکشان خارج می شود!!! و تجزیه طلب خواندن هم برایشان تهمت است ( نمی دانم دیگر به آنها چی بگوییم؟)!!! به ایرانی تبار خواندن گیلک و تالش اعتراض دارند!!! اصلا گیریم که برابر 100 تا منبع نقص کننده ادعای آنها در مورد آریایی نبودن گیلک و تالش 4 تا منبع عهد عتیق اشان درست باشد!!! این همه منبع می گویند که تبار ایرانی ها 90 درصد یکی است. زبانهای هندواروپایی گیلکی و تالشی هم بی خیال شویم. اصلا من مغول. کلا 2000 سال هم نیست که اجدادم ایرانند. در طی 800 ، 1000 یا اصلا 200 سال ایرانی نشدم؟!!! بعد ما می شویم چی؟ پان فارس!! نژاد پرست!!! رفتند در اینستا تالشهای مظلوم جمهوری آذربایجان نظر گذاشتند که چرا می گویی تالشها ایرانی تبارند!!!! من تقاضا دارم از دوستان بالا که شب و روز رصد می کنند گوش این افراد را بگیرند بیارند دانشگاه نه برخورد فیزیکی لازم دارند نه جریمه نه حبس. فقط در یک مجمع علمی برابر رفرانسهای دانشگاهی ببینم چه دارند که بگویند با فیلم و عکس نتیجه هرچی هم شد در شهر ، محله و پای وایت برد نشان دوستانشان دهیم از صد تا چوب خوردن برای اینها بهتره تا عمر دارند همان قوم و خویشهای اشان بهشان می خندند و یاد می گیرند که بین مغز و دهان یک فاصله ای است!!! . به خدای محمد دوستان بالا چند بار اینها را با همان سرعتی که در مورد خوانندگان هپی یا مهمانی لواسان یا ….. عمل کنند بیاورند دانشگاه و آن مباحثه برقرار شود، این فتنه قوم گرایی هیچ جای ایران ریشه نخواهد گرفت. چقدر بایستی از حرفهای نسنجیده یک وزیر جهاد کشاورزی تا سواستفاده بیمارگونه بکشیم. والا گیلامرد این بلا نسبت بعضی هموطنهای داخلی از صد تا صدای آمریکا، ملک سلمان و ترامپ بدترند. نمی دانم دوست من یا ماها داریم دن کیشوت می شویم یا بعضی جوانها با میل دارند زامبی می شوند یا شاید هر دو؟!!

 2. جناب کرد ما در مورد ضدیت با عربستان شرطی نشده ایم نظر شما به نگاهی به تاریخ معاصر جلب می کنم ” در سال۱۳۲۲در حین انجام طواف در مسجدالحرام دچار حالت استفراغ شد و توسط مأموران عربستان سعودی دستگیر و به اتهام قصد آلوده کردن خانه خدا، در دادگاه محاکمه و سپس اعدام شد. خبر قتل وی باعث واکنش‌های شدید مردم و علما در ایران و عراق و سایر کشورهای اسلامی شد ” آن زمان هم حکومت اسلامی در سرزمین ما حاکم بود؟!! یکبار حکام عربستان عذرخواهی نمودند؟!!! آن پرونده در گذشت زمان مختومه و یا نهایت ماست مالی شد. ” در دهه 50 شمسی بارها به زوار ایرانی اخی اسرائیل می گفتند. شیطنت این اخوان عربستانی در قضایای جزایر ایرانی بارها و حمایت از گریلاهای بلوچ و جبهه التحریر در خوزستان توسط رژیم بعثی عراق و عربستان در خاطرات شاه و اعلم نقش بسته است. . ” همه این اقدامات در حالی بود که هر دو به ظاهر از متحدین آمریکا بودند و با هم در سطح جهانی رابطه خوبی داشتند. دوست کرد من کاری به 1400 سال پیش و غارت و کشت و کشتار ندارم. مظلوم تر از ایرانیان و یا به قول اموی و عباسی موالی خود اسلام که همه را در پیش خداوند متعال برابر می دانست و همه را به صلح و دوستی و تسلیم برابر حق تعالی تشویق می کرد و صد البته آنچه بر سر فرش بهارستان تا کشتن حاکم وقت خوزستان توسط خالد ابن ولید و ازدواج چند ساعت پس از آن به زور با زوجه مکرمه این فرمانده بدون در نظر گرفتن خود قوانین اسلام و …. و یا بلایی که سر مردم خوارزم و …. آوردند هیچ ربطی به اسلام نداشت و دنباله سنت جاهلیت بود. باشد آنها را بسپاریم به گذشته. ما مثلا الان با این عزیزان برادریم. اما چه برادری؟ نه به اعتقاد ما احترام می گذارند نه آن رژیم و نه در زمان فعلی دست از سر ما بر نمی دارند. باشه ما همین الان کمکهایمان به یمن ، لبنان ،سوریه و عراق بکشیم بیرون و بگوییم همه اینها ارث بابای محمد سلمان مانکن خوشتیپ!! دست از سر ما بر می دارند؟!! این حسادت پایانی دارد؟ این جهالت پایانی دارد؟!! نه ندارد. اگر داشت به در و دیوار خود را نمی زدند چون می دانند نه اسلام راستین کاری است که خادم الحرمین الشرفین دست در دست اسرائیل و ترامپ می کنند ( حیف شد خانم ایوانکا هم نتوانستند به حرمسرایشان اضافه کنند!!) نه در تمدن اسلامی نقشی داشتند . کرد عزیز که احتمالا به علت هم دینی نزدیکی بیشتری با آنها احساس می کنی !!! کاری که داعش با سنجار و کوبانی و …. نمود نظر واقعی همین دوستان عربستانی است (در مورد همه کردها ) که تو سنگشان را به سینه می زنی. وگرنه ما از کسی متنفر نیستیم. اما ظاهرا حق واژه ای است که متعلق به ریاض است و باقی مسلمانان سهمی از آن ندارند یا با زور دلار از بقیه می خرند یا همان دلار علیه اش تجهیز می کنند یا همان دلار علیه اش دروغ و تهمت پخش می کنند.

 3. خود شما هم نسبت به ضدیت با عربستان و بعضی چیزهای دیگر شرطی شده ای!

  گیل آمرد:
  یعنی می‌فرمایید از عربستان به خاطر حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست‌های خاورمیانه انتقاد نکنیم؟
  آقای جو بایدن، معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا در اکتبر 2014 در دانشگاه هاروارد از عربستان و امارات متحده عربی و ترکیه به خاطر حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های شبه نظامی در سوریه انتقاد کرد. این هم پیوند به خبر:
  سخنرانی جو بایدن
  دقیقا 2 سال بعد، در اکتبر 2016، ایمیل‌های خانم کلینتون، سناتور و وزیر خارجه سابق آمریکا توسط ویکی لیکس منتشر شد. در یکی از این ایمیل‌ها، خانم کلینتون خطاب به جان پادستا، رئیس دفتر باراک اوباما و رئیس کارکنان کاخ سفید، نوشته بود عربستان و قطر همچنان از گروه تروریستی داعش حمایت می‌کنند، اما سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا (سیا و اطلاعات پنتاگون)، بهتر است به جای حمایت از شبه‌ نظامیان در سوریه، از گروه‌های پیشمرگ کرد در عراق حمایت کند. این هم پیوند به خبر:
  ایمیل های کلینتون
  مقام‌های آمریکایی که هزاران کیلومتر از خاورمیانه فاصله دارند، نگران عملکرد متحد اقتصادی خودشان (عربستان) هستند. آن وقت ما که همسایه هستیم و هر اقدام عوضی عربستان، مستقیما روی زندگی و امنیت ما اثر می‌گذارد، نباید انتقاد کنیم؟

 4. در اینکه صدای بیگانه ، صدای بیگانه و متضمن منافع بیگانه است شکی نیست اما در اینکه متاسفانه عده ای از هموطنان ما چرتکه به دست گرفتند و در جهت باد هستند و در دست عده ای نفوذی جاسوس حرکت می کنند باز هم شکی نیست. کاملا درست می فرمایید تعدادی از این افراد اصلا ایرانی نیستند، فارسی یاد گرفتند و صد البته پول سرشار عربستان سعودی و تفکر صهیونیستی نباید دستکم گرفت. سخن من با آن برخی است که متاسفانه هموطن ما هستند و چقدر ارزان خود را فروختند. بگذارید چند تایی نام ببرم. خانم سیمین صبری و فاخته زمانی که از نام شریف ترکان ایران سواستفاده می کنند. تحصیل در دانشگاه نریمانوف ( نریمان برگرفته از شاهنامه است) و حمایت سوئد و نروژ چقدر ارزش دارد؟!! صالح کامرانی که سالها در شیراز وکالت می کرده و هرگز مردم فارس باهاش تبعیض وار رفتار نکردند. جناب رزمجو که جدش در خدمت شیخ محمد خیابانی ، آذربایجانی ایرانی خواه بوده امروز با کمال پلشتی به ایران و ایرانی می تازد، کامران متین که معلوم نیست در دانشگاه ساکس به دانشجویانش چی می آموزد؟ سواستفاده از نام کرد؟ تحقیق با بایاس و یا هر جا کم آوردی بقیه را جمع ببندی و بگی من خودم شاهد بودم؟!! و……… تحفه های دیگر که متاسفانه گیلامرد عزیز هموطن ما هستند. یک زمانیکه تاریخ حزب کومونیست فرانسه را می خواندم از خودم می پرسیدم زمان اشغال پاریس که هنوز هیتلر و استالین نرد عشقی سیاسی با هم می باختند چگونه اعضای این حزب کورکورانه به امر ژنرالیسم استالین با ارتش اشغالگر هیتلر همکاری می کرد و چون ورق برگشت خود را قاطی اعضای مقاومت نمودند؟!! انسان بودند یا آفتاب پرست؟ انسان هستیم یا نوکر نفس امان؟ انسان هستیم یا هر جا پول بیشتر ، وعده بهتر، بوی کبابی بهتر بیاید به آن سمت انسان!! می شویم. هم من و هم تو مورد عنایت اولیای مام وطن نبودیم. خودمان فرزند تبعیض زمانه هستیم اما خیانت به کشور آن هم به این شکل شنیع قابل توجیه است؟ میلیاردها سلولها مغزی ، وجدان ، شرف را این افراد ، این حسن هاشمیان که بهتر از عادل الجبیر سیاستهای دولت متبوعش( از سعودی ها سعودی تراست) را توجیه می کند ، چگونه انجام می دهند؟ تا چه درجه سقوط کردند؟ جالب تر اینکه شعبه داخلی اینها خیلی راحت وارد انتخابات شوراهای داخل شهرها می شود. از امام حسین (ع) صحبت می کنند و نام میدانش در شهری که روزی به شهر ادب و تربیت شمال غرب کشور معروف عوض می کنند!! و نوید ….. شده نوید بی تربیتی ، فحاشی و لمپنی که به نظر مدیرش بایستی به کوروش بزرگ فحش داد و ده ده قورده و بوزقورد کیلومترها آن ور تر که ربطی به آذربایجان ما هم ندارد را توتیای چشم نمود و موقع معرفی بهترین عکاس و خبرنگار امکانات …… محترم…… در خدمت روزنامه وزین!! و با تربیت!!! ایشان هست. در روز شعر و ادب در همان تالار می گویند فارسی غرغره نمی کنم!! یک خطی است از رادیو فردا تا اینجا ما با این دو گروه طرف هستیم ، اقلیت هستند اما سخت مورد پشتیبانی مالی و لابی های پنهان و آشکار قرار می گیرند و چقدر هم از تبعیض ( تازگی ها به عنایت خاص تبعیض می گویند کاش این تبعیض شامل حال ما می شد!!) بندگان خدا می کشند!! هم نظر دهندگان رادیو فردا هم دوستانشان در این سامان.

  گیل آمرد:
  بله آقای دکتر. باید از آموزش و پرورش شروع کنیم و درس میهن دوستی به کودکان خود بیاموزیم.
  مثل همیشه از دیدگاه های شما استفاده کردم.
  ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *