رادیوفردا و معمای مخاطبان

برخی رسانه‌های خارجی، شناسنامه دارند و مشخص است که مدیریت و راهبرد آنها چیست. برای مثال، بی بی سی و رادیوفردا رسانه‌هایی هستند که بودجه‌هایشان را از دولت انگلیس و کنگره آمریکا می‌گیرند و موظفند سیاست‌های لندن و واشنگتن را برای افکار عمومی تبیین کنند.

البته هیچ اشکالی هم ندارد. ایران و اغلب کشورهای جهان نیز شبکه‌های بین‌المللی به زبان‌های مختلف دارند.

اما این وسط، آدم‌هایی هستند که هویت مشخصی ندارند و با نام‌های مستعار، به عنوان مخاطبانِ این رسانه‌ها پیام می‌گذارند.

رادیوفردا معمولا ملاحظه‌ای در انتشار دیدگاه مخاطبانش ندارد و دیدگاه‌ها را غلط یا درست منتشر می‌کند. طبعا چون مواضع رادیوفردا، بیان‌کننده سیاست‌های آمریکا و غرب است، کسانی که از این سیاست‌ها راضی نیستند، مخاطبان پروپاقرص رادیوفردا نمی‌شوند و برایش پیام هم نمی‌گذارند. بنابراین، معمولا برآیندِ دیدگاه مخاطبان رادیوفردا این بوده است که مقام‌های غربی راست می‌گویند و حق با ایران نیست.

اما به‌تازگی رادیوفردا خبری را به نقل از امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، منتشر کرد که در آن، مکرون با اشاره غیرمستقیم به عربستان، از قدرت‌های منطقه خواسته بود در امور لبنان دخالت نکنند.

یکی دو روز بعد هم رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، مستقیما از ریاض خواست که در منطقه و در ارتباط با همسایگانش «سنجیده‌تر عمل کند.»

جالب بود؛ چون این بار و در هر دو خبر، برآیند دیدگاه مخاطبان رادیوفردا این شد که مقام‌های غربی غلط می‌کنند و حق با عربستان است.

تا پیش از انتشار این دو خبر، خیال می‌کردم پیام‌گذارانِ رادیوفردا، ایرانیانِ مخالف حکومت هستند که چون علیه دولت ایران «شرطی شده‌اند»، هر مقام خارجی که علیه ایران سخن بگوید، از او پشتیبانی می‌کنند. با انتشار دو خبر بالا، به‌شدت دچار تردید شدم و این سوال برایم مطرح شده است که آیا (دست‌کم بعضی از) پیام‌گذاران، اصولا ایرانی هستند یا فقط زبان فارسی بلدند؟ چون چطور ممکن است یک ایرانی بگوید ایران و غرب و شرق و تمام دنیا اشتباه می‌کنند و فقط عربستان سعودی راست می‌گوید؟؟!!

 

7 ديدگاه در “رادیوفردا و معمای مخاطبان

  1. دوست عزیز کدام جمله ماها دال بر ضد عرب بودن ماست. چرا روز روشن تهمت می زنی؟ خوبه که من هم بگویم شما کرد نیستی و یحتمل از عوامل سعودی هستی؟ ما چی کار به دستاورد سعودی ها داریم نوش جانشان. خدا را شکر دیگر کمتر حسادت هتلهای شیک آبادان و خرمشهر دهه ۵۰ شمسی ما را ان شاءالله دارند اما شما به من حب السعودی جواب بده کدامین از این دستاوردها در بلاد سعودی به دست توانمند جوانهای آنجا و بدون دخالت و مدیریت خارجی انجام شده است؟ چند تا معمار برجسته مثل کامران دیبا و یا زاها حدید را با وجود میلیاردها دلار نفتی به دنیا هدیه کردند. از این همه بورسیه که آمریکا و اروپا فرستادند چند تا فیروز نادری و انوشه انصاری ایجاد شده است؟ والا هرچی خبر که به ما می رسه از توهین دانشجویان سعودی به دانشجویان ایرانی و عراقی است. انقدر سند از برخورد کینه توزانه آنها دارم که اگر جرئت کنی حضوری قرار بگذاری هم من هم گیلامرد نشانت خواهیم داد. دوست حب السعود من چه ارتباطی بین خانواده صلح دوست!!مهربان!!! بن لادن و بند ابن سلطان و یا بین ترکی الفیصل و داعش وجود دارد؟ نکند اخبارهای سرویسهای غربی که به روزنامه ها درج می کنه ضد سعودی است؟ یا نه دوست حب السعود من اون جناب سنگین وزن نه ببخشید محمد ابن سلمان بردات پیت!! و رفیق دلال اسلحه اش ترامپ فقط درست می گویند؟ تو واقعا کردی؟ کردی که جنایت داعش و گروه های تکفیری مورد حمایت عربستان را ندیدی؟ این ندیدن چقدر می ارزه؟ یک ساعت طلا؟ چند دلار؟ خدا رفتگانت را بیامرزه آخر سرش همه باید برویم در دو متر جا بخوابیم والا ارزش ندارا جناب حب السعود.

  2. کسی از شما حمایت نخواسته فقط لطفا همه چیزو به سعودی ربط ندید و پیشرفتهای اونها رو هم ببینید. میدانید برای ملت خودش چقدر کار میکند و بقول شما چقدر میهن پرست هستند؟ دانشجویان بورسیه سعودی در امریکا دومین جمعیت بورسیه در این کشور پس از چینی ها هستند. مثلا به اقوام هم شرطی شده اید. شما بیشتر از انکه ایران دوست باشید ضدعرب هستید و این رو یک ادم بیطرف از کلیت نوشته هاتون تشخیص میده هرچند ببشدت منکرش هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *