شغل‌هایی که برج‌سازان بلعیدند

تغییر سبک زندگی تهرانی از خانه‌نشینی به برج‌نشینی از زمانی آغاز شد که کاهش درآمد خانواده‌ها و کاهش خدمات مالی و اقتصادی بانک‌ها طی دهه‌های اخیر، سبب شد مالکان نتوانند در ملک خود خانه بسازند. بنابراین، بسیاری از افراد، ناچار شدند خانه‌های کلنگی خود را با بسازبفروش‌ها شریک شوند و به بلندمرتبه‌سازی روی بیاورند.

این بلندمرتبه‌سازی، ابعاد مثبت و منفی داشته است. چیزی که در اینجا می‌خواهم اشاره کنم، تغییر شغل‌هایی است که با پایان عصر خانه‌نشینی در تهران به پایان عمر خود رسیدند.

 

نهال فروش

جوانانی که بالای 30 سال دارند، حتما به یاد می‌آورند که بسیاری از محله‌های تهران، نهال‌فروشی‌ داشت.

بلندمرتبه‌سازان معمولا حیاط خانه‌ها را کوچکتر می‌گیرند و از آن برای افزایش زیربنا و افزایش تعداد واحدها استفاده می‌کنند. در نتیجه، اگر سازنده‌ای خوش‌ذوق پیدا شود که بخواهد در حیاط آپارتمان فضای سبز هم استفاده کند، به کاشت چند گل و بته اکتفا خواهد کرد.

در نتیجه، از شمار نهال‌فروشی‌های تهران در سال‌های اخیر به صورت چشمگیری کاسته شده است و این روند کاهشی، ادامه دارد.

 

تعمیرکار شوفاژ / تعمیرکار کولر

تا همین 10 سال پیش، محله‌ای را پیدا نمی‌کردید که یک مغازه شوفاژکاری و یک مغازه تعمیر کولر نداشته باشد. بلندمرتبه‌سازان معمولا می‌کوشند تعداد واحد‌های بیشتر را در فضایی کوچکتر جا بدهند. در نتیجه، نه سقف ساختمان‌های بلند جای کافی برای این همه کولر و آنتن دارد و فضای کافی برای کشیدن کانال‌های متعدد در طبقات وجود دارد.

ساختمان‌های جدید از به اصطلاح پکیج استفاده می‌کنند که گارانتی، تعمیرات و خدمات پس از فروش آنها نیز برعهده شرکت تولیدکننده است.

نتیجه؟ امروزه کمتر محله‌ای را می‌یابید که شوفاژکار یا مغازه تعمیر کولر داشته باشد.

بنّا

بنّا کسی بود که نقشه طراحی‌شده توسط معمار را اجرا می‌کرد. او هیچ نفعی در میزان سوددهیِ یک ساختمان نداشت، اما بر کار سرکارگران و کارگران نظارت می‌کرد تا کیفیت ساختِ بنا حفظ شود.

امروزه سازندگان، ملک را برای خودشان نمی‌سازند و معمولا می‌کوشند که ساختمان، کمترین هزینه‌ را داشته باشد تا سود بیشتری عایدشان شود. درست به همین دلیل است که می‌بینید نشست ملک‌های نوساز، بیشتر از میزان استاندارد است، دیوارها بسیار نازک هستند و از کمترین میزان بتن و نازل‌ترین مصالح استفاده می‌شود.

در سبک زندگی جدید، این بسازبفروش است که مهندس معمار را انتخاب می‌کند (و نه صاحب زمین و ملک). مهندس معمار هم مطابق میل بسازبفروش عمل می‌کند زیرا آینده شغلی‌اش در دست اوست. این وسط جایی برای بنّا به معنای سنتی‌اش باقی نمی‌ماند.

 

يک ديدگاه در “شغل‌هایی که برج‌سازان بلعیدند

  1. و صد البته باغات زیبا و خاطرات جمعی کثیری از زادگان تهران از شمرون و کوچه باغهایش ، آرامش گذشته ، اصالت محله های امیریه ، یوسف آباد ، کریم خان، جردن خدابیامرز ! و اضافه شدن بر بار ترافیکی وحشتناک و …… نابودی شهری که هم برای ما زادگان تهران هم بسیاری از هموطنها خاطره بود می توان به این لیست اضافه کرد . متاسفانه این بیماری مسری به تهران بسنده نکرده و به دیگر شهرها و محلات زیبایش از جمله همین گلسار رشت و یا قصرالدشت شیراز گسترش یافته شده است خدا کند آنتی بیوتیکی برای متوقف کردن عفونت نابود سازی شهرهای ایران هرچه زودتر کشف و یا ساخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *