40 درصد ایرانیان ترکی سخن می گویند؟

چهارشنبه این هفته، آقای علی اکبر صالحی، وزیر خارجه، در سفرشان به کشور ترکیه گفتند:

وزیرامور خارجه كشورمان مردم تركیه را برادر خواند و گفت: روابط دو كشور بسیار خوب است و نزدیك به 40 درصد مردم ایران به زبان تركی تكلم می كنند و این یك ارتباط قوی بین دو كشور برقرار می كند.

منبع: خبرگزاری رسمی ایران

خوب اصلا کاری نداریم که سیاست های ترکیه در منطقه علیه سوریه، به نفع محمود عباس و جنبش فتح، و به نفع شورای همکاری های خلیج (فارس) است. به این هم کاری نداریم که اخیرا وقتی بعضی کشورهای اروپایی حاضر نشدند سپر موشکی آمریکا علیه ایران را میزبانی کنند، ترکیه دستش را بالا گرفت و گفت بیایید اینجا ما داوطلبیم.

باشه! روابط دو کشور بسیار خوب است. حداقل رضاشاه آرزو داشت روابط ایران و ترکیه خوب باشد.

ولی لامذهب! برای جلب توجه ترکیه به منظور پذیرش میزبانی مذاکرات غرب با ایران، باید حیثیت ملی ات را تقدیم ترکیه کنی؟

لامذهب! در ایران 40 درصد ترک زبان هست؟

اولا ترک زبانان ایران، ملیت ایرانی و هویت آذری دارند. یعنی اگر ملیت ایرانی شان را هم در نظر نگیریم، از نظر زبان و مذهب و هویت به جمهوری آذربایجان نزدیک ترند تا به ترکیه!!

بعدش هم تو آمار 40 درصد را از کجا آوردی؟ آقای وزیر دکتر احمدی نژاد!!

یک لحظه احساس کردم شاید من دارم اشتباه می کنم. برای همین هم به آمارهای رسمی منابع بین المللی درباره ترکیب جمعیتی زبان های ایران رجوع کردم:

دانشنامه اینکارتا: فارسی 58%، ترکی و گویش های ترک 26%، کردی 9%، لری و بلوچی و عربی و… 7%.

CIA World Factbook: فارسی 53%، آذری و گویش های ترکی 18%، کردی 10%، گیلکی و مازندرانی 7%، لری 6%، بلوچی 2%، عربی 2%، غیره 2%.

بقیه منابع رسمی هم آماری کمابیش مشابه CIA را ارایه می دهند.

واقعا نمی دانم چه باید گفت. همین چند سال پیش بود که آقای رحیم مشایی، خویشاوند و معاون آقای رییس جمهور، در شهر سنندج برای اینکه جلوی هموطنان کُردمان خودشیرینی کنند و رای جمع کنند، گفت “آذربایجان غربی سرزمین کردهاست!” و با این حرف مزخرف خود باعث واکنش شدید هموطنان ترک زبان شد.

کاش این جماعت دست از سر اقوام ایرانی بردارند. کاش اجازه دهند ترک و کرد و گیلکی و بلوچ ایرانی وقتی دارند کنار هم زندگی می کنند، به هر چیزی فکر کنند، جز اینکه زبان مادری من این است و زبان مادری تو آن!

نظرتان درباره این نوشته (بالا) چیست؟
 • Very Good 
 • Good 
 • Average 
 • Bad 
 • Very Bad 

13 ديدگاه در “40 درصد ایرانیان ترکی سخن می گویند؟

 1. سلام خوبی؟
  اینا عادت دارن تا همین دو روز پیش میگفتن ترکیه امریکای منطقه اس حالا دوست شدن.
  سیاست خارجیمون 0
  یه دوست تو دنیا نداریم

 2. حالا یکی پیدا شده حرف حق را زده تو چرا ناراحتی؟
  شما چرا برای ترکهای ایران هویت جعل می کنید/
  ترکها بهتر از هرکسی هویت خود را می دانند.

 3. تهران خودش65%اصالت اذربايجاني دارن يا مرج70%يا قم نصفش تبريزو اردبيلو زنجانم كاملا تركه قزوين نصفش تركه بقيشم بيشترش تركه و تركي ميدونن اما فارسي ميحرفن يا همدان يا بجنورد و….

 4. اولا اماري كه دادن فارس51%هس نه58%!!!در ثاني تو اين امارا تركهاي تهران كرج قم قزوينو… فارس حساب شدن درحالي كه اكثريت جمعيت تهرانو كرجو قزوين تركه و نصف قم تركه كه اين امارارو حساب كني از جمعيت فارسها كاسته و به جمعيت تركها افزوده ميشهن

 5. اتمار نيمه رسمي كه خود ايران داده فارس51%ترك اذري24%كرد8%گيلك و مازن8% عرب3%لر2%بلوچ2% و2%مابقي.
  كه بازم ميگم تو اين امارها جمعيت ميليوني تركهاي مقيم تهران البرز قم و… فارس حساب شدن

 6. دوستان به غير تركهاي آذري كه خودشون حداقل 40 درصد جمعيت هستن ، ما تو ايران تركهاي قشقايي و تركهاي خراسان و تركمن و … هم داريم كه روي هم رفته جمعيت بالاي 7 ميليون دارن يعني 10 درصد جمعيت ايران

 7. پاسخ به دیدگاه های “ترک ایران”:
  چیزهایی که دوست عزیز “ترک ایران” گفتند تایید میشود، به جز اینکه گفتند “اکثریت جمعیت تهران و کرج ترک هستند”! بنده در تهران زندگی می کنم و چنین احساسی ندارم. در محل کار و میان دوستان، تقریبا همه از اصلیت همدیگر اطلاع داریم و با این اطلاع می توانم بگویم که ترک زبانان، بزرگترین اقلیت ساکن در تهران هستند.
  در موردی که گفتید آمارهای رسمی، همه جمعیت تهران را فارس زبان فرض می کنند، کاملا حق با شماست. همانطور که آمارهای رسمی، همه جمعیت ارومیه را ترک فرض می کنند، اما ما می دانیم که جمعیت کثیری از ساکنان ارومیه “کُرد” و جمعیت قابل ملاحظه ای هم “آسوری” هستند.

  ==========

  پاسخ به دیدگاه “ایرج”:
  ایرج جان اذیت نکن برادر. 40 درصد آذری + 10 درصد ترکمن و ترک قشقایی = 50 درصد.
  بعد شما جمعیت کرد و عرب و غیره را هم که در آمارهای بالا قید شده، کم کنید، می ماند حدود 20 درصد برای کسانی که زبان مادری شان فارسی است!! دست شما درد نکند!

  ==========

  پاسخ به “فرزاد”:
  فرزاد جان، اولا ناراحتی من به خاطر ضعف سیاست خارجی و حقارت در مقابل ترکیه است؛ نه چیز دیگر.
  بعد هم بنده هرگز به هیچ هموطنی نمی گویم هویت تو چیست. “ملیت ایرانی و هویت آذری” چیزی است که ترک های آذربایجان آن را قبول دارند. اینکه گفتم ترک های ایران هویت شان به جمهوری آذربایجان نزدیک تر است تا به ترکیه، به این خاطر بود که واقعا همین طور است. دلیل شماره یک: ترک های ایران آذری صحبت می کنند نه ترکیه ای. دلیل دوم: ترک های ایران اکثرا شیعه هستند (مثل جمهوری آذربایجان) و نه سنی مثل ترکیه. دلیل سه: جمهوری آذربایجان در تمام تاریخ و تا پیش از دوره قاجار، بخشی از ایران و بخشی از آذربایجان بزرگ بود.
  شما اگر نظر دیگری دارید، بفرمایید.

 8. بابابازاینا خوب میگن که!!!من تا چن وقت پیش ازگوشه وکنار میشنیدم80%جمعیت ایران ترک هستن!!بازخوبه!!!اونا فاجعه تر بود…ولی این که ترکا زیادن حرفی نی،تو همین گیلان ما50%انزلی تقریبا،ترک هستن،آستارا هم تااونجایی که من دیدم اکثریت ترکن،حلا توبابقیه ترکای ایران محاسبه کن…ولی بازم ولش…حرف باد هواست…آقای وزیریه چیز گفت دیگه!!!همه رو ولش ایرانی بودن همه مون رو عشقه دادا!!!

 9. اولا که سلام.
  دوم این که واقعا در عجبم انگار بعضیا بهشون برخورده که گفتین 40 درصد اغراق آمیزه.
  با این سیاست خارجی ایران مملکت به نابودی میره. هر روز یه سازی میزنن واسه خودشون!
  میدونم امید هم هست! سری هم از مسائل سیاسی و اجتماعی و هنری دنیا هم در میارم ولی این بلاگم… چطور بگم،بازتاب خودمه تو یه آینه ی مجازی.
  اگر کسی خوشش اومد که خب چه خوب. یه نفر مثل خودم. یه نفر همدرد.
  اگر نه هم… متشکرم ازش که تحمل کرده نوشته های من رو بخونه.
  بازم سر میزنم به بلاگتون.مطالبتون جالبن.

 10. 51% از جمعيت اروميه را كردها تشكيل داده اند اروميه شهر كردستان بوده وخواهد بود.تركهاي اروميه فاقد زمين كشاورزي هستند وتمامي مناطق اطراف شهر ترگور. مرگور .ديزج دول .صوماي برادوست.شپيران.قاسملو.دشتبيل.انزل.سرو و…100% كردنشينند.

 11. دوست کرد که دم از ترگور مرگور سرگور برگر می زنی کجای اورمیه کرد هست اورمیه 85 در صد تورک است من اهل اورمیه هستم هروقت حوصله داشتی بیا با هزینه خود بنده بریم آمار بگیریم توی کردستان قروه بیجار سنقر و اکثر روستا های اطراف سنندج تورک هستند {…}

  ======

  گیل آمرد: بخش آخر مطلب شما حذف شد؛ چون قطعا باعث دلخوری کسی می شد که خطاب به ایشان نوشتید.
  بنده یک خبطی کردم این مطلب را نوشتم. اگر باعث ناراحتی کسی شدم، واقعا و صمیمانه عذر می خوام.
  از دوستان هم خواهش می کنم این تقابل ناپسند ترک و کرد را ادامه ندهید… برای آینده ی خودمان، فرزندانمان و کشورمان، بهتر است که توجه مان را روی چیزهایی متمرکز کنیم که به همه ملت ایران و همه سرزمین ایران مربوط شود. فکر می کنم پیشرفت ایران به پیشرفت همه اقوام ساکن آن منجر خواهد شد.

 12. دوست عزيز كه دم از تورك ميزني بزا بگم اكثر اروميه را كرد تشكيل ميدن.توركي تو كردستان و دور ور كردستان وجود نداره شايد تو اين سالها از جاهاي ديگه مهاجرت كرده باشند {…}

  =====

  گیل آمرد: بخش آخر سخنان تان حذف شد. ما در خارج از استان کردستان، هیچ شهری را با صفت “کردستانی” نمی شناسیم؛ ممکن است شهری کردنشین باشد یا متعلق به کردها باشد، اما فقط شهرهای داخل استان کردستان، “کردستانی” هستند.
  از این پس، همه ی پیام هایی که احساس لجبازی یا اختلاف و دودستگی را در خوانندگان گیل آمرد ایجاد کنند، به طور کامل پاک خواهند شد.

 13. مدت هاست که هیچ پیامی زیر این مطلب اجازه درج پیدا نکرده؛ با این حال، تقریبا هر روز پیام گذاشته می شود.
  بسیاری از پیام ها تند و برخی منطقی هستند.
  متاسفانه ناچارم امکان پیام گذاشتن برای این مطلب را مسدود کنم.
  از دوستان عزیزی که پیام های منطقی می گذارند، از جمله “سوجبلاغ” عزیز، به دلیل اینکه مطالبشان درج نشده، عذرخواهی می کنم.
  تنها دلیل این است که به این بحث بی پایان، ادامه ندهیم.

  گیل آمرد

متأسفانه امکان نظردهی در حال حاضر وجود ندارد!!!

چهار ترانه جدید به زیرِ "تاجیکستان و ترانه های تاجیکی" افزوده شد