40 درصد ایرانیان ترکی سخن می گویند؟

چهارشنبه این هفته، آقای علی اکبر صالحی، وزیر خارجه، در سفرشان به کشور ترکیه گفتند:

وزیرامور خارجه كشورمان مردم تركیه را برادر خواند و گفت: روابط دو كشور بسیار خوب است و نزدیك به 40 درصد مردم ایران به زبان تركی تكلم می كنند و این یك ارتباط قوی بین دو كشور برقرار می كند.

منبع: خبرگزاری رسمی ایران

خوب اصلا کاری نداریم که سیاست های ترکیه در منطقه علیه سوریه، به نفع محمود عباس و جنبش فتح، و به نفع شورای همکاری های خلیج (فارس) است. به این هم کاری نداریم که اخیرا وقتی بعضی کشورهای اروپایی حاضر نشدند سپر موشکی آمریکا علیه ایران را میزبانی کنند، ترکیه دستش را بالا گرفت و گفت بیایید اینجا ما داوطلبیم.

باشه! روابط دو کشور بسیار خوب است. حداقل رضاشاه آرزو داشت روابط ایران و ترکیه خوب باشد.

ولی لامذهب! برای جلب توجه ترکیه به منظور پذیرش میزبانی مذاکرات غرب با ایران، باید حیثیت ملی ات را تقدیم ترکیه کنی؟

لامذهب! در ایران 40 درصد ترک زبان هست؟

اولا ترک زبانان ایران، ملیت ایرانی و هویت آذری دارند. یعنی اگر ملیت ایرانی شان را هم در نظر نگیریم، از نظر زبان و مذهب و هویت به جمهوری آذربایجان نزدیک ترند تا به ترکیه!!

بعدش هم تو آمار 40 درصد را از کجا آوردی؟ آقای وزیر دکتر احمدی نژاد!!

یک لحظه احساس کردم شاید من دارم اشتباه می کنم. برای همین هم به آمارهای رسمی منابع بین المللی درباره ترکیب جمعیتی زبان های ایران رجوع کردم:

دانشنامه اینکارتا: فارسی 58%، ترکی و گویش های ترک 26%، کردی 9%، لری و بلوچی و عربی و… 7%.

CIA World Factbook: فارسی 53%، آذری و گویش های ترکی 18%، کردی 10%، گیلکی و مازندرانی 7%، لری 6%، بلوچی 2%، عربی 2%، غیره 2%.

بقیه منابع رسمی هم آماری کمابیش مشابه CIA را ارایه می دهند.

واقعا نمی دانم چه باید گفت. همین چند سال پیش بود که آقای رحیم مشایی، خویشاوند و معاون آقای رییس جمهور، در شهر سنندج برای اینکه جلوی هموطنان کُردمان خودشیرینی کنند و رای جمع کنند، گفت “آذربایجان غربی سرزمین کردهاست!” و با این حرف مزخرف خود باعث واکنش شدید هموطنان ترک زبان شد.

کاش این جماعت دست از سر اقوام ایرانی بردارند. کاش اجازه دهند ترک و کرد و گیلکی و بلوچ ایرانی وقتی دارند کنار هم زندگی می کنند، به هر چیزی فکر کنند، جز اینکه زبان مادری من این است و زبان مادری تو آن!

13 ديدگاه در “40 درصد ایرانیان ترکی سخن می گویند؟

 1. مدت هاست که هیچ پیامی زیر این مطلب اجازه درج پیدا نکرده؛ با این حال، تقریبا هر روز پیام گذاشته می شود.
  بسیاری از پیام ها تند و برخی منطقی هستند.
  متاسفانه ناچارم امکان پیام گذاشتن برای این مطلب را مسدود کنم.
  از دوستان عزیزی که پیام های منطقی می گذارند، از جمله “سوجبلاغ” عزیز، به دلیل اینکه مطالبشان درج نشده، عذرخواهی می کنم.
  تنها دلیل این است که به این بحث بی پایان، ادامه ندهیم.

  گیل آمرد

 2. دوست عزيز كه دم از تورك ميزني بزا بگم اكثر اروميه را كرد تشكيل ميدن.توركي تو كردستان و دور ور كردستان وجود نداره شايد تو اين سالها از جاهاي ديگه مهاجرت كرده باشند {…}

  =====

  گیل آمرد: بخش آخر سخنان تان حذف شد. ما در خارج از استان کردستان، هیچ شهری را با صفت “کردستانی” نمی شناسیم؛ ممکن است شهری کردنشین باشد یا متعلق به کردها باشد، اما فقط شهرهای داخل استان کردستان، “کردستانی” هستند.
  از این پس، همه ی پیام هایی که احساس لجبازی یا اختلاف و دودستگی را در خوانندگان گیل آمرد ایجاد کنند، به طور کامل پاک خواهند شد.

 3. دوست کرد که دم از ترگور مرگور سرگور برگر می زنی کجای اورمیه کرد هست اورمیه 85 در صد تورک است من اهل اورمیه هستم هروقت حوصله داشتی بیا با هزینه خود بنده بریم آمار بگیریم توی کردستان قروه بیجار سنقر و اکثر روستا های اطراف سنندج تورک هستند {…}

  ======

  گیل آمرد: بخش آخر مطلب شما حذف شد؛ چون قطعا باعث دلخوری کسی می شد که خطاب به ایشان نوشتید.
  بنده یک خبطی کردم این مطلب را نوشتم. اگر باعث ناراحتی کسی شدم، واقعا و صمیمانه عذر می خوام.
  از دوستان هم خواهش می کنم این تقابل ناپسند ترک و کرد را ادامه ندهید… برای آینده ی خودمان، فرزندانمان و کشورمان، بهتر است که توجه مان را روی چیزهایی متمرکز کنیم که به همه ملت ایران و همه سرزمین ایران مربوط شود. فکر می کنم پیشرفت ایران به پیشرفت همه اقوام ساکن آن منجر خواهد شد.

متأسفانه امکان نظردهی در حال حاضر وجود ندارد!!!