خیال می کنی مسلمانی؟ (1)

حالا می بینید. 99 درصد چیزهایی که در این وبگاه خواهم نوشت به فرهنگ، هنر، و اجتماع مربوط خواهد شد. فقط همزمانی گشایش سایت گیلامرد با ماه رمضان باعث شده موضوع ها کمی رنگ و بوی دینی بگیرند.

راستی! دوست دارین با یک معیار قابل قبول ببینیم این آدم هایی که دور و برمان داعیه مسلمانی دارند تا چه اندازه مسلمان هستند؟ همین هایی که ریش شان را تیغ نمی زنند، چادر یا روسری شان را چاقچول می کنند، نمازشان هیچ وقت قضا نمی شود، آهنگ لس آنجلسی گوش نمی کنند (!) و حج هم اگر بتوانند می روند.

از امروز هر از چندی، یک موضوع مورد سفارش قرآن به مسلمانان را با بیان آیه ها و ترجمه فارسی شان می آورم. دو موضوع نخست: «مهربانی» و «فروتنی».

1-    مهربان

 • فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ ﴿159-آل عمران﴾

يعني: (خداوند خطاب به پیامبر) پس به [بركت] رحمت الهى با آنان نرمخو [و پرمهر] شدى و اگر تندخو و سختدل بودى قطعا از پيرامون تو پراكنده مى‏شدند.

 • وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ ﴿فُصِّلَت-34﴾

يعني: هرگز نيكي و بدي يكسان نيست. بدي را با نيكي دفع كن. ناگاه خواهي ديد همان كس كه ميان تو و او دشمني است، گويي دوستي گرم و صميمي است.

 • لَئِن بَسَطتَ إِلَيَّ يَدَكَ لِتَقْتُلَنِي مَا أَنَاْ بِبَاسِطٍ يَدِيَ إِلَيْكَ لَأَقْتُلَكَ إِنِّي أَخَافُ اللّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ ﴿المائده-28﴾

يعني: (هابیل خطاب به قابیل) اگر تو براي كشتن من دست دراز كني، من هرگز به قتل تو دست نمي گشايم، چون از پروردگار جهانيان مي ترسم.

 • …وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبُّ مَن كَانَ مُخْتَالاً فَخُورًا ﴿نساء – 36﴾

يعني: … و به ”پدر و مادر“ احسان كنيد و نيز به ”خويشاوندان“ و ”يتيمان“ و ”مستمندان“ و ”همسايه ي خويش“ و ”همسايه ي بيگانه“ و ”همنشين“ و ”در راه مانده“ و ”خدمتكاران خود“ احسان كنيد.

يكي از راههايي كه خداوند به ما درباره كارهاي بد و خوب هشدار مي دهد، بيانِ ”ان الله يحب…“ يا ”ان الله لايحب…“ است. در قرآن بيشترين جمله ها از اين نوع، مربوط به جمله ي ”ان الله يحب المحسنين“ (5 بار) است؛ يعني خدا احسان كنندگان را دوست دارد. در كتاب خدا 3 بار نيز جمله ي ”ان الله لايحب الظالمين“ گفته شده است؛ يعني خدا ستمگران را دوست ندارد.

خداوند پيامبر خود (كه بي شك مقرب ترين فرد در درگاه اوست) را بخاطر آنكه روزي با بي توجهي كردن به يك پيره مرد، دل او را شكست سرزنش كرده و او را تهديد به بازخواست در قيامت مي كند (سوره عبس).

 

2-   فروتن 

 • وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا ﴿فرقان – 63﴾

يعني: و بندگان خداى رحمان كسانى‏اند كه روى زمين به نرمى گام برمى‏دارند و چون نادانان ايشان را طرف خطاب قرار دهند به ملايمت پاسخ مى‏دهند.

 • …وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا ﴿فرقان-72﴾

یعنی: و چون بر لغو بگذرند، با بزرگواری می گذرند.

در سوره ي لقمان، آن حكيم به فرزند خويش سفارش مي كند:

 • وَاقْصِدْ فِي مَشْيِكَ وَاغْضُضْ مِن صَوْتِكَ إِنَّ أَنكَرَ الْأَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمِيرِ ﴿لقمان-19﴾

يعني: و در راه رفتن ميانه رو باش و صدايت را آهسته ساز كه بدترين آوازها، بانگ خر است.

 • و وَلاَ تَمْشِ فِي الأَرْضِ مَرَحًا إِنَّكَ لَن تَخْرِقَ الأَرْضَ وَلَن تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولاً ﴿اِسراء-37﴾

یعنی: و در زمین خودپسندانه راه مرو، چون زمین را با راه رفتن خود نمی شکافی و بلندی قدت به کوه ها نمی رسد.

 • وَقُل لِّعِبَادِي يَقُولُواْ الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلإِنْسَانِ عَدُوًّا مُّبِينًا ﴿اِسراء-53﴾

 یعنی: به بندگان من بگو به بهترین وجه با یکدیگر صحبت کنند؛ چراکه شیطان میان شان را به هم می زند. همانا شیطان دشمن آشکار انسان است.

 • …وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَّوَدَّةً لِّلَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ قَالُوَاْ إِنَّا نَصَارَى ذَلِكَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسِينَ وَرُهْبَانًا وَأَنَّهُمْ لاَ يَسْتَكْبِرُونَ ﴿مائده-82﴾

یعنی: قطعا كسانى را كه گفتند ما نصرانى هستيم نزديكترين مردم در دوستى با مؤمنان خواهى يافت زيرا برخى از آنان دانشمندان و رهبانانى‏اند كه تكبر نمى‏ورزند. 

میگم بیایم از امروز امتحان کنیم ببینیم هر روز چند بار «مهربانی» و «فروتنی» را در رفتارمان داریم و چند بار نسبت به کسی «نامهربانی» می کنیم یا با «درشتی و غرور» رفتار می کنیم.

این مطلب در مذهبی ارسال شده است.

2 ديدگاه در “خیال می کنی مسلمانی؟ (1)

 1. شهید عزیز –

  جانباز عزیز –

  رزمنده عزیز –

  آزاده عزیز –

  شیمه عید شیمی ره مبارک ببه .

  سال نو مبارک ببه .

  ایشالله که خوش و خرم و سلامت ببید .

  شهیدانا زیاد یاد باورید و قدر أ ثروت و أ امنیتا بدانید .

  نوروز بومو ؛ نوروز بومو.

  فصل گل و سونبول بومو .

  ویریزید شادی بوکونید .

  ویریزید شهدای هم یادا بوکونید .

  یاد بو کونید رزمندانا.

  دیداری بوکونید جانبازانا.

  قدر أ ایاما بدانید .

  قدر أ نوروزا بدانید .

  شهدا قبرا زیارت بوکونید.

  قرآنا زیاد تلاوت بوکونید .

  نوروزتان پیروز.

  http://khakpour-m.blogfa.com

 2. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم
  وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ . سوگند به انجير و زيتون … إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ . مگر كسانى را كه گرويده و كارهاى شايسته كرده‏اند كه پاداشى بى‏منت‏خواهند داشت … أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ . آيا خدا نيكوترين داوران نيست . ؟!
  باید از گفتنی هایی گفت که احتمالاً بسیاری آنرا می دانند ولی جرأت ابراز آنرا حتی برای خودشان ندارند ؟!

  و رزمنده علیه رزمنده درست کرده اند ؟!

  و منتخبینی و گزینشی از خانواده محترم شهید و جانبازان عزیز بالای 50٪ را مکفی نسبی رسیدگی می کنند و جایزه ها و یادواره ها و امکانات و تبلیغ ها می کنند . و همین گروه در همه مجامع سخنگوی رزمنده ها و جانبازان شده اند و با مسئولین دور هم در تسلسل طرح و اصلاحیه غرق شده اند و هیچ مسئولیتی در امور رزمنده ها را نمی پذیرند . که بعظآً مخالفت هم می کنند ؟! انگار که می خواهند از جیب خود بپردازند و با اینکه نمی خواهند رزمنده جان تازه بگیرد ؟!
  که مثلا به رزمنده ها رسیدگی می کنند .
  و آنچنان هجمه ای درست کردند که اجازه نمی دهند از رزمنده ها اطلاع رسانی کنند ؟! و اجازه نمی دهند که مسئولین محترم هم به رزمندگان رسیدگی کنند ؟!
  ولی بقیه همین خانواده شهید و جانباز یالای 50٪ هم همه موقع از کمبود دارو و خانه و حقوق و زندگی معمولی در رنجند و دنبال کمک هستند ؟!
  و اینکه جانباز زیر 25٪ درست کردند که وقتی مستمری حقوق نمیدهند .چه جانبازی محسوب که نمی شوند ؟!
  و رزمنده و جانباز زیر 25٪ را جامعه هدف درست کردند که یعنی خاموش شوند ؟!
  و اما بگویم که اگر به رزمنده ها رسیدگی شود کاری به امورات جامعه ندارند ؟! و حق طلبی در جبهه را دستور داشتند ؟! و امروز را فقط برای چند روز گذران زندگی خواستارند و بس ؟! مطمئن باشید در کار دیگران دخالت نمی کنند ؟! قدرتش را هم ندارند ؟!
  و هر چند وقت از لایحه جدید و یا اصلاحیه حرف می زنند که اصلا ربطی به رزمنده ها و جانبازان زیر 25٪ ندارد ؟! و فقط مربوط به معدودی از جانبازان بالای 50٪ درصد است که جامعه را معرفی کنند ؟! در صورتی که رسیدگی به همه امور خانواده شهید و جانبازان بالای 50٪ و همه جانبازان و رزمنده ها در یک روز قانون گذاری قابل حل و رسیدگی است ؟!
  و اینکه فانونی نانوشته که هر که را برای تعیین رسیدگی به امور رزمنده ها تعیین می کنند ؟! دافع رزمنده هستند و اینکه نباید کسی به جمع ایثارگران قدیم اضافه شود ؟!
  و اما ایثارگر وافعی : رزمنده ها هستند ؟!
  1- چه کسی شهید عزیز را به پشت خط آورد ؟!
  2- چه کسی جانباز عزیز را به پشت خط آورد و او را از شهادت نجات داد ؟!
  3- چه کسی جلوی عراق را گرفت که ایران را اشغال نکنند ؟! من رزمنده جلوی اشغال ایران را گرفتم .که اگر خوزستان را اشغال می کردند همه مردم را یا شهید می کردند و یا جانباز و یا به اسارت می بردند ؟! و دیگر نقاط ایران هم معلوم نبود که چه می شد ؟!( البته همه ما رزمنده ها جنگیدیم )
  4- شهید عزیز که شهید شده بود و جانباز عزیز که در مراقبت پزشکی بود و آزاده عزیز که اسیر شده بود ؟!
  5- پس این رزمنده ها بودند که آزاده را آزاد کردند .. و این رزمنده بود که جنگ را پیروز کرد و ایران را آزاد کرد ؟! و مالک اصلی رزمنده است که مظلوم واقع شده است ؟!
  6- حالا کاری کردند که همین همرزمان را بر علیه رزمنده ها قرار دادند ؟! که نه تنها از رزمنده ها حمایت نمی کنند ؟! بلکه بر علیه رزمنده ها اقدام هم می کنند . و این را رسم جامعه کرده اند ؟!
  7- و اما از این کار هدف دارند که هر طور خواستند تجارت کنند و به هر نحو که خواستند از منابع ملی سود ببرند ؟! و رزمنده مدافع حق و حقیقت نتواند جلوی سود جویان را بگیرد ؟!
  8- اگر اسلام حقیقت است ؟! که باید حق رزمنده ها را بدهند ؟! و اگر اسلام حقیقت نیست ؟! که حق ما رزمنده ها و جانبازان زیر 25٪را به زور غصب گرده و گرفته اند و ما مظلوم واقع شده ایم . ؟!
  و چون ما زورمان به زراندوزان و زورمندان نمی رسد . بناچار غم نان را مجبوریم که بپذیریم ؟!
  8- دولت و مجلس هر کدام مجزا اگر بخواهند که حق رزمنده ها را بدهند فقط در یک روز می توانند اقدام کنند . و بیشتر از یک روز هم نیاز ندارند . و چرا اینکار را نمی کنند ؟! شما بگویید ؟! من که این همه گفتم ؟! البته باز هم بیشتر از این هم خواهم گفت ؟!
  که من زمین ایران را و ثروت ایران را و جان و مال مردم ایران را نجات دادم و امروز قدرت و میز و دستور زر و زور دست دیگران است !؟ و خودمان در مانده هزینه زندگی شده ایم ؟!
  9- البته اگر وضع تجارت و اقتصاد و بانک و گران فروشی و زمین خواری و وام بانکی و حقوق و پاداش و رفاه مردم و تهدید خارجی و تهدید داخلی و فرهنگ و محیط زیست و صنعت و کشاورزی و … خوب است ؟!
  خدا را شکر می کنم و به مسئولین عزیز تبریک می گوییم ؟!

  http://mkhakpour9.persianblog.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *