سرانه فضای سبز تهران

از روزنامه همشهری، 14 اسفند 90، به نقل از رییس سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران:

…در این هفته از جنگلکاری طرح کمربند سبز تهران که در طول سال جاری کاشته شده، بهره برداری خواهد شد… به گفته علی محمد مختاری، سرانه فضای سبز تهران در سال 84 به 6.9 مترمربع رسید و از آن زمان تاکنون این سرانه به 14 متر مربع رسیده است…

چشم!!

طبق آماری که شهرداری محترم تهران داده اند، فضای سبز شهرمان از 6.9 متر برای هر نفر در سال 1384 به 14 متر برای هر نفر در سال 1390 رسیده است. این یعنی بیش از 7 مترمربع برای هر شهروند تهرانی.

می دانیم که جمعیت هسته تهران بیش از 9 میلیون و جمعیت کلانشهر (تهران و حومه) بیش از 13 میلیون نفر است. چون آقای مختاری از کمربند سبز حومه شهر سخن گفته اند، لابد باید جمعیت کلانشهر (13 میلیون) را در نظر بگیریم.

حالا بیایید یک محاسبه سرانگشتی کنیم:

متر مربع فضای سبز ساخته شده در 6 سال:        91.000.000 = 7 * 13.000.000

هکتار فضای سبز ساخته شده در 6 سال:            9.100 = 10.000 / 91.000.000

این را هم می دانیم که پارک جنگلی لویزان حدود 1000 هکتار و پارک جنگلی چیتگر حدود 1400 هکتار مساحت دارد. با این حساب، شهرداری تهران در 6 سال اخیر، به اندازه ی 9 برابر پارک جنگلی لویزان یا حدود 7 برابر پارک جنگلی چیتگر در تهران فضای سبز ایجاد کرده است؟؟؟!

گاهی احساس می کنم شاید من در تهران زندگی نمی کنم. چون شهردار تهران که یک روز جایزه جهانی حمل و نقل شهری را می گیرد و یک روز دیگر، رکورد ایجاد فضای سبز را در ایران می شکند… ولی این شهری که من در آن زندگی می کنم، هم مشکل شدید حمل و نقل عمومی و ترافیک سرسام آور دارد و هم هوایش اصلا قابل تنفس کردن نیست.

*****  *****  *****

مشکلات همیشگی را بیخیال! نوروز در راه است. می دانم که بسیاری از ما مشغول خرید عید و خانه تکانی هستیم. عده ای هم داریم حساب دید و بازدیدها و شاید نوعیدی ها را بررسی می کنیم (خدا بیامرزد کسانی که سال گذشته از پیشمان رفتند).

گروهی از ما خود را برای سفر نوروزی آماده می کنیم و بعضی هم دل توی دلمان نیست تا در تعطیلات نوروز از شر کار، مدرسه یا دانشگاه خلاص شویم!!

اما بیایید از این نوشدن طبیعت استفاده کنیم و به اطرافمان، به دوستان، آشنایان، خویشاوندان و به همه دنیا جور دیگری نگاه کنیم. بیایید به خدا اینطوری نگاه کنیم: سپاس تو را که یک نوروز دیگر مرا نگه داشتی و به من این امکان را دادی تا اگر هیچ هم ندارم، باز با “بوییدن یک گل خوشبو”، با “گوش دادن به یک موسیقی زیبا”، با “دیدن روی عزیزانم”، و با “کمک به یک غریبه” غرق در شادی و سرمستی شوم. 

در نوروز امسال، بیایید دعایی را که داریوش بزرگ بر کتیبه معروفش نوشته، مرور کنیم:

Baga vazraka Ahuramazdaa hya imaam boomim adaa

Hya avam aasmaanam adaa

Hya martyam adaa

Hya shiaatim adaa martyahyaa

خدایی است بزرگ (اهورامزدا)

که این زمین را آفرید

که آن آسمان را آفرید

که انسان را آفرید

و شادی را برای انسان خلق کرد.

*****  *****  *****

این گل ختمی زرد رنگ هم تقدیم به خوانندگان گیلامرد:

 

يک ديدگاه در “سرانه فضای سبز تهران

  1. شاید جدی جدی توتهران زندگی نمیکنی!!smile)
    ماکه ازهفته پیش دانشگاه روتعطیل کردیم رفت!!
    انشاءالله سال خوبی برای همه ماایرانی ها باشه…به خصوص شما دوست خوب..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *