فاشیست های فرهنگی، فاشیست های فرهیخته

چند سال پیش یک دوره کلاس روش تدریس زبان توسط «آقای سرخابی» که آن زمان مدیر آموزش موسسه زبان میلاد بودند برگزار شد و بنده هم افتخار حضور داشتم. نخستین بار از زبان آقای سرخابی شنیدم که وزارت آموزش و پرورش را «سازمان فاشیستی» نامیدند! امروز به دلیلی که در همین متن می خوانید، رفتم و واژه فاشیسم را در دیکشنری جستجو کردم تا معنایی قابل اطمینان برایش بیابم: «اندیشه یا رفتاری که به هیچ وجه چیزی غیر از خود را تحمل نمی کند.» پس فاشیست ها نباید حتما سبیل هیتلری بگذارند یا مثل دراکولا دندان های نیش بلند داشته باشند. شاخ و دم هم ندارند.

سال های سال است که آموزش و پروش ما هموطنان زرتشتی یا مسیحی یا کلیمی ما را حتی بعنوان معلم پایه یک ابتدایی هم استخدام نمی کند. سال ها است که لباس از نگاه کارمندان خانم شاغل در اداره های آموزش و پرورش یک معنا بیشتر ندارد: «چادر مشکی». همچنین سال ها است که وظعیت موی سر و رنگ لباس دانش آموزان (که بسیار مهم هم هست) از همه چیز، حتی از درس هم مهم تر شده. یعنی کمتر مدرسه ای را می بینید که به اندازه ظاهر دانش آموزان برای مسایل آموزشی آنها حرص و جوش بخورد و بالا و پایین بپرد.Tarikh

اما امروز دیدم که بالاخره مسوولان آموزش و پرورش نسبت به مسایل آموزشی هم حساس شدند. خیلی خوشحال شدم؛ واقعا به این آموزش و پرورش افتخار می کنم. حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان، معاون پژوهشی وزیر، معتقد است کتاب های تاریخ مدرسه روی نام حاکمان متمرکز شده است و دانش آموزان در کلاس تاریخ صرفا تعدادی نام و عدد (سال) را حفظ می کنند. خوب؟ نظر ایشان برای اصلاح این وضعیت چیست؟ خبر روزنامه ها را بخوانید: «سلسله های شاهنشاهی از کتاب های تاریخ حذف شد.» ها ها ها!! کشوری که افتخار کهن ترین امپراتوری قدرتمند در جهان را در کیسه دارد، کشوری که تا همین 31 سال پیش پادشاهان بر آن حکومت می کردند، تاریخی دارد که سلسله های پادشاهی در آن وجود ندارد!! ها ها ها !!

روزنامه همشهری در این زمینه نظر کارشناسان را جویا شده است: دکتر صادق آیینه وند، استاد تاریخ دانشگاه تربیت مدرس، ضمن انتقاد از این رویکرد آموزش و پرورش گفته است «تاریخ امری واقع است که اتفاق افتاده و باید با تمام جزییات نگاشته شود». علی بیگدلی استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی گفته «بسیاری از بزرگان اندیشه ساز ما مانند بوعلی سینا، ابوریحان، فردوسی، و… در خدمت پادشاهان بوده اند. پادشاهان، خوب یا بد، سبب ساز رشد و بالیدن چهره های اندیشه ساز ایران زمین بوده اند». حتی خسرو معتضد که معمولا تاریخ را یکسویه نقل می کند و تاریخ یکسویه ی او هم بسیار مورد استقبال صدا و سیما است گفته «حذف پادشاهان از کتاب های درسی یک نظر ناپخته ای است که از سوی افراد ناآگاه و کم سواد داده شده. مگر می شود نام پادشاهان را از این مملکت حذف کرد؟ برخی آدم های بی اطلاع برای شیرین زبانی در یک جلسه این نظر ناپخته را می دهند».

خوب، به نظر من با اینکه خسرو معتضد تاریخ نگار خوبی نیست، اما در این یک مورد کاملا موضوع را بهتر از دیگران تشخیص داده است: «برخی آدم ها برای شیرین زبانی…» . واقعیت این است که آدم های متحجر برای افراد «پاچه خوار» و «بادنجان دور قاب چین» قش و ضعف می روند. وقتی می بینند کسانی در راستای نظرشان سخنوری می کنند و در راستای نظرشان همه هنجارهای علمی را زیر پا له می کند احساس خوبی می کنند و این احساس خوب را با یک دنیا عوض نمی کنند. رتبه علمی، ردیف شغلی، و پست های بالاتر هم که برای افراد هنجارشکن مهیا است.

این مطلب در تاریخی ارسال شده است.

يک ديدگاه در “فاشیست های فرهنگی، فاشیست های فرهیخته

  1. سلام
    حذف به يك طرف، دروغ و تحريف تاريخ هم يك طرف:
    http://gameron.wordpress.com/2009/10/31/iran-and-islam/

    ویرایش توسط دنبلید: من همیشه فرض می کنم همه صداقت دارند مگر آنکه عکس آن ثابت شود. خوب شما اگر بگویید در کتاب تاریخ راهنمایی آمده «تخت جمشید در زمان امام علی ساخته شد» یا «عرب ها برای کمک به زنان بی شوهر به ایران آمدند»، مخاطب اول شوکه می شود و وقتی فهمید سر کار گذاشته شده است، کم کم حساسیت خود نسبت به اصل موضوع را از دست می دهد. نویسنده لینک شما ابله نیست؛ کاملا با برنامه نوشته است.
    با این همه، چون ما به آزادی بیان اعتقاد داریم، پیام شما درج شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *