نوروز 91 و ابتکار آذربایجان شرقی

نوروز امسال را در آذربایجان غربی جشن گرفتیم، اما احساس شادمانی نوروزی و جشن سال نو را در همسایه شرقی اش تجربه کردیم! امسال شهرداری های استان آذربایجان شرقی، در اقدامی هماهنگ، سفره های هفت سین را در خیابان و میدان های اصلی شهر پهن کرده بودند و ما و دیگر رهگذران هم از این بزم همگانی بهره مند شدیم.

در جنوب غربی تبریز، جاده تبریز – ارومیه از شهر کوچکی به نام ایلخچی (Ilkhchi) می گذرد. ایلخچی در زبان ترکی آذری به معنای گله دار و دامدار است و احتمالا این معنا باید به شغل مردم شهر در روزگار قدیم ارتباط داشته باشد. تصویر زیر، شب هنگام، از سفره هفت سین ایلخچی گرفته شده است:

در نزدیکی ایلخچی، شهر دیگری است که پیشینه ای تاریخی دارد و می دانیم که دست کم از زمان آشوریان وجود داشته است: «اسکو» (Oskoo). در این تصویر هم سفره نوروزی اسکو را مشاهده می کنید:

هر قدر اسکو تاریخی است، شهر همسایه ی آن (سهند) نوساز و امروزی است. یکی از شیک ترین سفره های نوروزی آذربایجان شرقی در شهر سهند انداخته شد:

دم آذربایجان شرقی گرم!

راستی! اگر زمانی گذرتان به شهر ارومیه افتاد، حتما از بنای تاریخی سه گنبد در خیابان جانبازان هم دیدن کنید. ساختمان این بنا که ظاهرا در اصل، یک آرامگاه بوده، به دوره سلجوقیان بر می گردد. “سه گنبد” دو طبقه دارد که طبقه همکف، سردابه و طبقه بالا پرستشگاه است.

دور تا دور محوطه ی بنا هم با سنگ تراشی ها و سنگ نوشته های تاریخی مانند این زیباسازی و غنی سازی شده است:

اگر به بنای “سه گنبد” سر زدید، فراموش نکنید که از فروشگاه نقل و حلوای “هما” در نزدیکی این ساختمان، چند بسته نقل ارومیه بخرید… نقل های تازه و خوشمزه ای دارد!

و اما دریاچه ارومیه… نه تنها وضع دریاچه تغییری نکرده و هیچ بهبود چشمگیری حاصل نشده، بلکه در بخش مربوط به آذربایجان غربی، سنگ های موج شکن در حاشیه جاده ی وسط دریاچه را هم برداشته اند و برده اند… یعنی حتی امیدوار هم نیستند که کاری کنند که سطح آب به جای اولیه اش بازگردد.

کاش عکس ها سه بعدی بودند و عمق را نشان می دادند؛ کاش صدا هم در عکس ها منعکس می شد. وقتی هوا نیمه ابری است و مِهِ آشنای دریاچه، تصویری مبهم و رمزآلود از زیبایی های ناب طبعیت را مقابل دیدگان شما قرار می دهد، ناگهان صدای گروهی از پرندگان را از دور می شنوید و در جستجوی تصویری بدیع، به آسمان خیره می شوید. دسته ای از غازهای وحشی با آن پرواز متفاوت و صدای گوشنواز از دور به شما نزدیک می شوند و این لحظه ای است که دوست دارید لذتش را با عزیزترین کسان خود شریک شوید.

این دو تصویر، دقیقا صحنه هایی از اتفاقی است که در پاراگراف بالا توصیف کردم. عکس ها را بدون توقف و از پنجره خودرو گرفتیم. با کلیک کردن روی آنها می توانید تصویرهایی بزرگتر را مشاهده کنید:

خداوند عاقبت مردم ایران را به خیر کند تا مردم خود با رها کردن حق آب دریاچه، زندگی دوباره را به این زیباترین ذخیره گاه آبی کشور بازگردانند.

این مطلب در فرهنگی ارسال شده است.

3 ديدگاه در “نوروز 91 و ابتکار آذربایجان شرقی

  1. سلام من اهل شهر ایلخچی هستم از سایتتون دیدن کردم، از تعریف و تمجید هایی که نسبت به شهرمون و کلا استان azerbaycan کردین متشکرم.
    امیدوارم در فرصتی دیگه بتونین با فرهنگ و آداب خیلی خیلی منحصر به فرد(مذهب ، طرز زندگی ، طرز افکار و…) شهر ایلخچی و مردمش هم آشنا شین.
    با تشکر مجدد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *