گلخانه توچال

منطقه توچال را بسیاری از تهرانی ها می شناسند: شمالی ترین بخش ولنجک و میزبان تله کابین معروف توچال.

در سال های اخیر، افزون بر لذت “پیاده رَوی” روی جاده هموار کوهستانی و استفاده از تله کابین یا اسکی بر نوک قله (به ارتفاع 4000 متر از سطح دریا) که جاذبه های سنتی و قدیمی توچال هستند، مجموعه های تفریحی دیگری، همچون باشگاه پرش آزاد (بانجی جامپینگ)، باشگاه پِینت بال و… نیز در این مجموعه ساخته شده است.

اما جدیدترین ابتکاری که امروز (پنجشنبه 10 فروردین) در توچال توجه مرا به خود جلب کرد، تاسیس یک فروشگاه بزرگ از گیاهان گلخانه ای و مینیاتوری بود.

“بُن سای” (Bonsai) یا هنر کِشت گیاهان مینیاتوری و درختان ریزنقش، در اصل به معنای “گیاه درون سینی” است. اما پرداختن به بُن سای، چیزی بیش از کاشتن درختچه های ریزنقش به شمار می رود و بیشتر، هنر بازآفرینی گیاهان، در اندازه های مینیاتوری است.

گرچه بن سای، ریشه در تمدن چین دارد، اما ژاپنی ها در قرن هشتم میلادی آن را از چینی ها وام گرفتند و به تکامل رساندند. نخستین نشانه های علاقه مندی غربی ها به هنر بُن سای، به قرن بیستم مربوط می شود؛ هرچند محبوبیت و همه گیری این هنر در غرب از دهه 80 میلادی به این سو رخ داد.

کاج، نی خیزران، افرا، ارس و بته های گلدار مانند آزالیا، به طور سنتی، مهمترین گیاهانی هستند که در پرورش بُن سای به کار می روند؛ هرچند بیشتر گونه های درختان را می توان به شیوه بن سای کشت کرد.

سیم کشی، هرس کردن و کوتهسازی و نیز محدود کردن رشد ریشه، مهمترین روش هایی هستند که در کشت بُن سای از آنها استفاده می شود و البته همه ی این روش ها نیازمند توانمندی های فنی ویژه است.

ساختار ریشه ای زیبا، تنه مخروطی، شاخه های سازمند و مرتب، و ظرف یا گلدان متناسب با گیاه، از ویژگی های یک درخت مینیاتوری (بُن سای) است که با مهارت پرورش داده شده باشد.

راستی! ارزان ترین گیاهی که از گلخانه ی توچال می توانید بخرید، احتمالا حدود 50 هزار تومان قیمت خواهد داشت؛ پس با جیب پر و با برنامه به این مکان بروید. هرچند تنها قدم زدن درون گلخانه و تماشای گیاهان زیبای آن، بدون خرید هیچ گیاهی هم تجربه ای است که به این زودی ها فراموش نخواهید کرد؛ تازه صاحب گلخانه هم از تماشا کردن گیاهانش توسط رهگذران استقبال می کند! با این توضیح به عکس هایی که امروز از گلخانه گیاهان آپارتمانی و مینیاتوری در توچال گرفتم توجه کنید:

  

  تصویر بالا: یکی از گرانترین بُن سای ها؛ 14 میلیون تومان. فروشنده مدعی است این درختچه 100 سال سن دارد.

نشانی دقیق: ولنجک، توچال، بعد از پارکینگ اول، اندکی پس از ایستگاه اتوبوس کوهنوردان. 

 

2 ديدگاه در “گلخانه توچال

 1. مثل اینکه جاش عوض شده، خبر دارید کجاست؟

  گیل آمرد:
  نه متاسفانه

 2. با سلام
  بون سایی دارم برگ هایش در حال ریختن هست لطفا راهنمایی کنید

  ===
  گیل آمرد:
  سلام.
  کاش می گفتید چه گیاهی است و چند وقت است که این گیاه را نگهداشته اید که حالا دارد برگ هایش می ریزد.
  به طور کلی، اگر بن سای شما، از نظر نور و آب مشکل نداشته باشد و در معرض سرما قرار نگیرد و آفت هم نداشته باشد و باز برگ هایش بریزد، یک احتمال زیاد است: به گیاه خود مدت هاست که کود نداده اید.
  این را هم می دانید که بهتر است هر دو – سه سال، خاک بن سای و دیگر گیاهان آپارتمانی را عوض کنید. البته این کار را بعد از اینکه گیاهتان سرحال شد انجام دهید. دادن کود، اولویت دارد.
  انواع کودهای ویژه گیاهان آپارتمانی در بازار هست که اندکی از آن را با آب ترکیب می کنید و ماهی یکبار به گیاه خود می دهید. به یک مرکز بزرگ گل و گیاه مراجعه کنید و بگویید برای بن سای خود کود می خواهید. اگر تهران هستید، خیابان جردن، درست زیر میرداماد، دو تا مرکز هست. یکی از آنها که بالاتر است، توسط خانمی اداره می شود که اطلاعات گیاهی خیلی خوبی دارد. پیشنهاد می کنم به آنجا سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *