لات های سنتی و لات های مدرن

** لات های سنتی

یک زمانی لات ها در تهران میدان داری می کردند. زورگیری، باج خواهی، ابراز قدرت از طریق نمایش خیابانی و… از عادت های رایج شان بود؛ پاش که می افتاد، قمه کشی هم می کردند.

لات ها، حوزه استحفاظی هم داشتند! معمولا خودشان مراقب بودند که به حریم دیگری وارد نشوند. داستان دعوای معروف طیب حاج رضایی و حسین رمضان یخی از آنجا آغاز شد که این دو نفر نتوانستند به حوزه قدرت یکدیگر احترام بگذارند.

“رمضان یخی” شکم طیب را سفره کرد؛ وقتی طیب از بیمارستان مرخص شد، مردم محل، مانند قهرمانان المپیک از او استقبال کردند: با پارچه نویسی به او خوشامد گفتند، خیابان برایش چراغانی شد و گروهی به استقبال او آمدند.

البته طیب هم دماغ برادر رمضان یخی را صاف کرده بود.                                    تصویر: طیب حاج رضایی

بعدها “ارباب زین العابدین”، رییس میدان سبزی و تره بار، این دو نفر را آشتی داد.

“مصطفی پادگان” یکبار در جریان نزاع خیابانی، کسی را لت و پار کرده بود. آن بنده خدا تهدید کرد که می رود نظمیه شکایت می کند. نقل است که مصطفی پادگان رفت مقابل نظمیه محل، با ساتور آرم شیر و خورشید را در هم کوبید و با صدای بلند فریاد زد “ایهاالناس! شیر اینه یا منم؟!”

آدم هایی مانند “هفت کچلون” که در اصل هشت نفر بودند، هم نقش نوچه را برای نام های بزرگ ایفا می کردند. بسیاری می گویند هفت کچلون نوچه های طیب بودند. اما یکجا خواندم که در دعوای خانوادگی طیب و رمضان یخی، هفت کچلون طرف رمضان یخی را گرفتند. به هر حال، منظور این است که لات های بزرگ، خرده لات هایی را هم جذب خود می کردند تا آسانتر به هدف هایشان برسند.

جالب آنکه آدم هایی مثل حسین رمضان یخی و طیب حاج رضایی، رهبری هیات های مذهبی محلات خود را نیز برعهده داشتند. ماه محرم یا آیین های سوگواری که فرا می رسید، این آدم ها برای هرچه باشکوه تر برگزار کردن مراسم با هم رقابت می کردند.

طیب نماد بی بند و باری و اوباشگری در دهه های 20 و 30 خورشیدی است. با این حال، او را به عنوان آدمی مذهبی می شناسیم. برعکس، درباره برادر بزرگتر طیب، “حاجی مسیح” که واقعا آدم دینداری بود و در تهران کارگاه آجرپزی داشت، کمتر خوانده ایم؛ چون لات نبود!!

مذهبی ترین و البته یکی از باسوادترین لات های تهران شعبان جعفری (معروف به شعبان بی مخ) بود. شعبان تا ششم ابتدایی درس خوانده بود و سواد خواندن و نوشتن داشت که این در دنیای لات ها پدیده ای به شمار می رفت. شعبان جنب پارک شهر، یک ورزشگاه (زورخانه) بزرگ داشت و بسیاری از باستانی کاران به او ارادت داشتند.

شعبان جعفری در کنار محمد علی کلی (بوکسور آمریکایی)

آیت الله کاشانی و شعبان جعفری (نشسته در جلو)

وی مقلد آیت الله کاشانی بود و این را همه می دانستند. زمانی که آیت الله از دکتر مصدق حمایت می کرد، او نیز همراه دوستان باستانی کارش برای مصدق به خیابان ها می آمد. بعدها هم که میانه کاشانی و مصدق شکرآب شد، شعبان جعفری به صف مخالفان دکتر پیوست.

 

** لات های مدرن

علی آقا کت و شلوار شیک بر تن دارد و سوار بر یک خودروی سمند، به سرعت در حرکت است. وقت ندارد در ترافیک بماند؛ بنابراین، از لاین مقابل خیابان، خلاف می رود تا زودتر به چراغ قرمز برسد. ناگهان خودرویی، در آستانه ی تصادف با او، مقابلش ترمز می کند. هر دو راننده قالب تهی می کنند. راننده خودروی مقابل، شیشه را پایین می کشد و فریاد می زند “هووووووی!”. علی آقا که از این رفتار مرد عصبانی شده، کله اش را از پنجره سمند بیرون می برد و جواب می دهد: هوی به هیکلت، مردیکه الاغ!

مردم عصبانی هستند و دایم بوغ می زنند که یعنی آقا! ول کن برو دیگه!

علی آقا ناچار می شود که کوتاه بیاید. جلوتر نزدیک به یک چهارراه، چند دختر در حال قدم زدن هستند. هوا گرم است و معمولا در هوای گرم، لباس دختران تهرانی آب می رود! با معیارهای ما، این جور لباس برتن کردن، زیاد مناسب نیست. علی آقا به من که کنارش هستم، لبخندی می زند و می گوید: رفیق، این خانوم ها چی میگن؟

بعد سری تکان می دهد و با تاسف می گوید: وقتی مملکت پر شده از دخترهای علاف که برای نمایش بدنشون میان تو خیابون، باید هم وضع ما اینطور باشه. وقتی برای جوون مردم امکان ازدواج نیست، معلومه کارش به فساد کشیده میشه.

علی آقا که معلوم است توپ پری دارد و وضعیت ظاهری دختران، نمک روی زخمش پاشیده، ادامه می دهد: جامعه بدی شده فلانی! یه زمانی مردم برای نان حلال حرمت قائل بودن. طرف به بچه هاش یاد می داد نماز بخونن و لا اقل یک ماه محرم چشم از ناموس مردم بردارن!! الان همین محسن، صاحب مغازه… هر روز خمار میره سر کار.

من که اولین بار نیست درباره خماری آقا محسن می شنوم، خودم را می زنم به آن راه (!) و می گویم: اِه؟! آقا محسن؟

علی آقا: آره بابا! کارش از هروئین هم گذشته. کراک و اینا مصرف می کنه. من معتقدم خدا عوض حروم خوری و نگاه به ناموس مردم رو تو همین دنیا میده…

خدا رحم کرد که رسیدیم جایی که من باید پیاده می شدم، اگرنه، گله های علی آقا تمامی نداشت. پیاده که شدم، گفتم “علی آقا، خلاصه التماس دعا. خونه خدا جای ما را هم خالی کنید.”

–          “محتاجیم به دعا. چشم. برای همه دعا می کنیم.”

علی آقا و خانمش به زودی به مکه مشرف می شوند. داشتم فکر می کردم در همین 8 – 7 دقیقه ای که با ایشان بودم، از وی زیرپا گذاشتن حقوق دیگران در رانندگی را دیدم، خشم دیدم، سوء ظن و بدبینی دیدم، غیبت هم دیدم.

چطور ممکن است دینی که در کتاب آسمانی اش بارها و بارها به رعایت حق مردم و فروخوردن خشم سفارش شده، پیروانی داشته باشد که نمونه های سنتی اش آنچنان بودند و نمونه های مدرنش اینچنین؟!

چگونه ممکن است کسی غیبت کند، به دیگران سوء ظن داشته باشد و بر آنان نام های زشت بگذارد و در عین حال، برای سفر به عربستان سعودی (حج) هزینه کند و در هیات های عزاداری هم شرکت کند؟!

با خودم گفتم شاید این دسته از افراد، ناخواسته به دنبال راه فرار هستند. چه لذتی از این بیشتر که بسیاری از قواعد اخلاقی را زیر پا بگذاری و با شرکت در هیات سوگواری یا انجام یک سفر گردشی – زیارتی به عربستان سعودی، احساس مذهبی بودن کنی؟

خدا کند به جایی برسیم که خانه خدا را در دلهایمان بیابیم و آنقدر او را به خود نزدیک بدانیم که برای دست یافتن به آرامش، نیازی به هزینه های سنگین نداشته باشیم.

نظرتان درباره این نوشته (بالا) چیست؟
 • Very Good 
 • Good 
 • Average 
 • Bad 
 • Very Bad 

7 ديدگاه در “لات های سنتی و لات های مدرن

 1. تنها یک چیز در مطلب زیبای شما را قبول ندارم
  اگر این لات‌ها به دین اعتقادی داشتند رفتارشان طور دیگری بود
  آن‌ها به دین و حج و هیئت و … به چشم وسیله‌ای برای به دست آوردن وجهه می‌نگرند
  معتقدم دین ابزاری است که استفاده‌ی نامناسبی از آن می‌شود
  باید استفاده‌ی نادرست را نکوهش کرد نه ابزار را

 2. {***} اگه میبینی من این حرفارو میزنم از خودم نمیگم با رفقاشون نشست و برخاست داشتم با بچه محلاشون سر یه سفره بزرگ شدم در کل باهشون بودم و همشونو میشناسم حسین رمضون یخی. طیب.مصطفی دیوونه.قدم.مهدی کانطوری.حسین اقا مهدی.علی کل تقی.مرتضی تکیه.رحمت یخی و ……. که همشون ویژگی های خ.دشونو داشتن بهت پیشنهاد میکنم برای اشنا شدن بیشتر با این لوطیها کتاب طیب در گذر لوطی ها و کتاب از سرگذشت لوطی ها رو حکما بخونی.عزت زیاد

  ===

  گیل آمرد: رفیق! بخشی را که با عصبانیت نوشته بودید، حذف کردم؛ چون مطمئنم الان اگر دوباره همین پیام را بخواهید بنویسید، خودتان آن بخش ها را حذف می کنید.
  بنده در زمان آن لوطی ها زندگی نمی کردم. آنچه من نوشتم، مستند به اسناد باقیمانده از شهربانی و خاطرات افرادی است که آنها را می شناختند. جستجوی اینترنتی کار دشواری نیست؛ درباره زندگی این افراد گوگل کنید، ببینید چه می یابید. بنده هم می توانم خودم را “بامرام”، “لوتی”، “فردین”، “پهلوان” و… بنامم. کسی که در شهربانی (کلانتری) پرونده چاقوکشی دارد، چاقوکش است. حالا شما اسمش را بگذارید لوتی چاقوکش یا پهلوان چاقوکش!

 3. جایی نشنیدم که شعبون بی مخ برای مصدق به خیابون اومده باشه، چون مردانی واقعی این مملکت مثل دکتر مصدق، دکتر حسین فاطمی و دیگر مردان جبهه ملی از این لات ها و لات بازی ها به دور بودند و شعبون بی مخ ها جیره خور دربار و مزدور پلیس سیاسی بودند.

  جایی نشنیدم که آیت اله کاشانی مرجع تقلید بوده باشه که شعبون بی مخ بخواد مقلد اون باشه، کاشانی کم کم با رابطه با انگلیسی ها به شاه و دربار نزدیک شد و به مصدق و نهضت ملی نفت خیانت کرد و این عکس ها با شعبون بی مخ ها محصول همون نزدیکی هاست.

  شعبون بی مخ مزدور رژیم شاه بود و برای سرکوب آزدیخواهان و مردان مبارز این مملکت چاقو کشی میکرد و دارو دسته راه مینداخت، بزرگترین شانسی که آورد سال 51 از ترور مجاهدین خلق جون سالم به در برد و فقط زخمی شد اما از اون ماجرا به بعد دیگه تقریبا خونه نشین شد، وگرنه همون سال 51 باید به درک میرفت.

  ===
  گیل آمرد:
  ایمان جان، دوره ی تعصب های خشک گذشته.
  مصدق در بخشی از روشنفکران سیاسی نفوذ داشت و در زمان ملی شدن صنعت نفت هم از این نفوذ خود به خوبی استفاده کرد. اما چه ما خوشمان بیاد و چه نیاد، نفوذ آیت الله کاشانی و رهبران دینی در بین اقشار جامعه، به مراتب بیشتر از روشنفکران بود.
  صنعت نفت ایران به فرد وابسته نبود که فرد بتواند آن را ملی کند. یک ملت سالها برای ملی شدن نفت خود کوشید و اتفاقا شعبان جعفری هم جزو همان هایی بود که در آغاز، سینه چاک مصدق بود و بعد که کاشانی از مصدق جدا شد، او هم در جبهه کاشانی قرار گرفت.
  مطمئن باش دوره ی جانم فدای کاشانی و جانم فدای مصدق تمام شده. نسل امروز، برای پیشرفت، باید فقط تاریخ را بخواند و از آن عبرت بگیرد.

 4. لاتهای قدیم ی چیز دیگه بودن مرتضی تکیه ، ناصر معصومی

 5. سلام.ببینیداینکه کسی لات باشه وچاقوکشی کنه ومزدورباشه افتخاری نیست واسه هیچکدوم ازایناکسی ارزش قائل نیست الاکساییکه مثل خودشونن یابادمجون دورقاب چینن وحشیگری که افتخارنیست همونطورکه ده هاوصدهابارهمین لاتولوتاازیه آدم معمولی چنان کتکی نوش جان کردن که قبلشونوگم کردن.لاتای الان که تمامن صددرصدشون دنبال ناموس مردمودزدی وپخش موادومزدوری رژیمن کسی که هرغلطی بخوادمیکنه بعدمیره هیئت حسین حسین میکنه ازهمه بیشرف تروبی ناموس تره.یه سربریدباهمین لاتابشینیدچه توهیئت چه جاهای دیگه وقهوه خونه میفهمیدچقدرکثیفن.یادم نمیره هیچوقت جلودانشگاه امین آقای آدم فروشویه بچه دانشجوزدترکوندلهش کردتادوماه نوچه هاش دنبالش میگشتن بریددنبال نون وعلم باشید.هروقت روتون شدجلومادرتون وفامیل ومحلتون بگیدمن لاتم وچاقومیکشم وموادمیفروشمودزدی میکنم اوناهم تشویقتون کردن وبدشون نیومدبریددنبال لات بازی

  ===
  گیل آمرد:
  سلام.
  ممنون که نظر دادی؛ هرچند درست نفهمیدم چی شد!

 6. کسی اگه زور و توان شو پای دستگیری از مردم و درمونده ها استفاده کرد. اگه این کودکای کار تو خیابون دلشو لرزوند و ازشون دفاع کرد. اگه حامی دخترا/زنان مملکت علیه گشت بود.اونوقت میشه احترام گذاشت بهش .

 7. koorkoojang on من هم حامی چندتا از روسپیان محله در مقابل گشت و منکرات بشم بهم احترام میذاری؟
  به دزد و موادفروش و کلاهبردار در مقابل پلیس کمک کنم چی؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار ترانه جدید به زیرِ "تاجیکستان و ترانه های تاجیکی" افزوده شد